Guľomet: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 858 bajtov ,  pred 12 rokmi
d
Verzia používateľa 78.99.225.129 (diskusia) bola vrátená, bola obnovená verzia od Xqbot
d (Verzia používateľa 78.99.225.129 (diskusia) bola vrátená, bola obnovená verzia od Xqbot)
Neskôr sa objavila konštrukcia [[Hiram Stevens Maxim|Maxim]] ([[1885]]-[[1890]]), ktorá pracovala s krátkym záklzom hlavne. Maximov guľomet mal kadenciou okolo 500 rán/min. Tieto zbrane sa stihli v armádach zabehnúť ešte pred prvou svetovou vojnou a boli použité napríklad v Rusko-Japonskej vojne v roku 1905 a v niektorých koloniálnych vojnách.
 
=== 1. svetová vojna ===
V tejto vojne boli najpoužívanejšie osvedčené guľomety typu [[Maxim]]. Angličania uprednostňovali ťažké guľomety [[Vickers]] vychádzajúce z konštrukcie Maxim a ľahšie bubnové guľomety [[Lewis]], vlastnej výroby. Licenciu na výrobu guľometov Maxim kúpilo aj Rusko a zaviedlo ako [[Guľomet vzor 1910|vzor 1910]].
 
Nemci nazývali svoje guľomety - kópie guľometu Maxim, nazývali ich jednoducho „Machinengewehr“ (strojová puška, strojová zbraň). Američania používali model [[Browning]]. Vlastné konštrukcie guľometov používalo Francúzko a Rakúsko-Uhorsko. Na obsluhu jedného guľometu bolo treba 3 až 6 vojakov.
==
 
== Text nadpisu ==
Guľomety sa stali jednou z príčin, prečo sa vojna stala statickou. Mohutná palebná sila automatických guľometov dokázala zastaviť každý útok zovretých formácií pechoty alebo jazdectva.
==
 
=== Medzivojnové obdobie a 2. svetová vojna ===

Navigačné menu