Přeskočit na obsah

Špionáž: Rozdiel medzi revíziami

Odobraných 277 bajtov ,  pred 12 rokmi
úpravy
Bez shrnutí editace
(úpravy)
'''Špionáž''' je individuálne získavanie [[informácia|informácií]], ktoré sú považované za tajné alebo dôverné bez súhlasu držiteľa týchto informácií. <!-- Tajných agentov vysiela vláda, keď sa cíti byť ohrozená napr. jadrovými zbraňami. Existujú aj špionážne agentúry zamerané na nelegálny obchod s drogami alebo na boj proti terorizmu. -->
{{Na úpravu}}
'''Špionáž''' je individuálne získavanie informácií, ktoré sú považované za tajné alebo dôverné bez súhlasu držiteľa týchto informácií.
 
== Dejiny ==
Incidenty[[Incident]]y špionáže sú dobre zdokumentované v celej histórii., Naprnapr. starovekév spisystarovekých spisoch čínskych a indických vojenských stratégov. Tajných agentov vysiela vláda, keď sa cíti byť ohrozená napr. jadrovými zbraňami. Existujú aj špionážne agentúry zamerané na nelegálny obchod s drogami alebo na boj proti terorizmu.
 
== Riziká špionáže ==
Riziká špionáže sa líšiarôzne. Agenti hostiteľskej krajiny môžu byť [[deportácia|deportovaní]], [[uväznení|väzenie]], alebo dokonca [[popravení|poprava]].
 
<!-- Komunikácia je nevyhnutná pre špionáž a tajné operácie, a tiež je veľká chyba, keď protivník má sofistikovaný prístroj na odhaľovanie a zachytávanie správ (SIGINT). -->
Riziká špionáže sa líšia. Agenti hostiteľskej krajiny môžu byť deportovaní, uväznení, alebo dokonca popravení.
Komunikácia je nevyhnutná pre špionáž a tajné operácie, a tiež je veľká chyba, keď protivník má sofistikovaný prístroj na odhaľovanie a zachytávanie správ (SIGINT).
 
špionážne organizácie pre národné a nenárodnostné skupiny, ktoré vykonávajú tajné ľudské činnosti. Pre niektorý to bolo z viacerých dôvodov: hodnotenie národných kapacít na strategickej úrovni, varovania o pohybe bezpečnostných a vojenských organizácií, finančných systémov, ochranných opatrení v okolí cieľa.
 
== Druhy informácií ==
 
Z hľadiska zadávateľa sa za najdôležitejšie považujú informácie o:
*politickej situácii, politických stranách, ich predstaviteľoch a nástupcoch
*ekonomické situácie a všetkých faktorov, ktoré tuto situáciu môžu ovplyvniť
*možnostiach v oblasti vedy a techniky
*vojenskom potenciálupotenciáli, medicíne a plánoch
*závažnej kriminalite
*psychologických faktoroch ovplyvňujúcich vyššie zmienené