Ján Kapistránsky: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pridaných 729 bajtov ,  pred 11 rokmi
Commons, externé odkazy, obrázok, preklepy, wikilinky
d (r2.7.1) (robot Pridal: cs:Jan Kapistrán)
(Commons, externé odkazy, obrázok, preklepy, wikilinky)
[[Súbor:Jan Kapistrán.jpg|thumb|Ján Kapistránsky]]
Svätý '''Ján Kapistránsky''' alebo ''Ján Kapistrán'' (''Giovanni da Capestrano'') (* 24. jún 1386 Capestrano - + 23. október 1456 Iloku) bol [[Františkáni|františkánskym]] [[mních]]om.
Po rodinnej tragédii študoval právo v Perugii, kde sa v roku [[1413]] stal sudcom. Počas nepokojných časov sa dostal do väzenia odkiaľ sa pokúsil ujsť. Pri úteku si však zlomil nohu a opäť ho zavreli. Vo väzení mal videnie sv. Farntiška z Assisi. Po tom ako sa dostal na slobodu, vstúpil 4. októbra [[1416]] do [[františkáni|františkánskeho]] rádu. Stal sa z neho známy kazateľ. Ľudia ho poznali ako svätca a pre zázraky, ktoré vyprosil. Ján veľa cestoval, nielen po Taliansku, ale aj po ostatných európskych krajinách. Okrem toho zmieroval odpadlíkov s Cirkvou. Ján Kapistránsky stal spolu s kardinálom Juanom de Carvajalom a Jánom Hunyadim na čele vojska, ktoré bojovalo proti Turkom pri Belehrade 14.-22. júla [[1465]] a zastavilo ich ďalší postup.
 
Svätý '''Ján Kapistránsky''' alebo ''Ján Kapistrán'' (''Giovanni da Capestrano'') (* [[24. jún]] [[1386]], [[Capestrano]] - + [[23. október]] [[1456]], [[Iloku]]) bol [[Taliani|taliansky]] [[Františkáni|františkánskymfrantiškánsky]] [[mních]]om.
Ján bol blahorečený pápežom [[Lex X.|Levom X.]] v roku [[1514]], ale jeho úcta bola obmedzená iba pre sulmonskú [[diecéza|diecézu]]. V roku [[1622]] jeho úctu pápež [[Gregor XV.]] rozšíril na celú Cirkev. Za svätého ho vyhlásil pápež [[Alexander VIII.]] v roku [[1690]].
 
Po rodinnej tragédii študoval právo v [[Perugia|Perugii]], kde sa v roku [[1413]] stal sudcom. Počas nepokojných časov sa dostal do väzenia odkiaľ sa pokúsil ujsť. Pri úteku si však zlomil nohu a opäť ho zavreli. Vo väzení mal videnie sv. Farntiška[[František z Assisi|Františka z Assisi]]. Po tom ako sa dostal na slobodu, vstúpil 4. októbra [[1416]] do [[františkániRád menších bratov konventuálov|františkánskeho]] rádu. Stal sa z neho známy kazateľ. Ľudia ho poznali ako svätca a pre zázraky, ktoré vyprosil. Ján veľa cestoval, nielen po Taliansku, ale aj po ostatných európskych krajinách. Okrem toho zmieroval odpadlíkov s [[Rímskokatolícka cirkev|Cirkvou]]. Ján Kapistránsky stalstál spolu s kardinálom[[kardinál]]om Juanom de Carvajalom a [[Ján Huňady|Jánom HunyadimHuňadym]] na čele vojska, ktoré bojovalo proti [[Osmanská ríša|Turkom]] pri Belehrade[[Belehrad]]e 14. - 22. júla [[14651456]] a zastavilo ich ďalší postup.
Ikonografické zobrazenia Jána Kapistránskeho ho znázorňujú s krížom a zástavou v ruke, s hostiou so znakmi [[JHS]]
 
JánJána bol blahorečený pápežomblahorečil [[Lexpápež]] X.|Levom[[Lev X.]] v roku [[1514]], ale jeho úcta bola obmedzená iba prena sulmonskú [[diecéza|diecézu]]. V roku [[1622]] jeho úctu pápež [[Gregor XV.]] rozšíril na celú Cirkev. Za svätého ho vyhlásil pápež [[Alexander VIII.]] v roku [[1690]].
 
Ikonografické zobrazenia Jána Kapistránskeho ho znázorňujú s krížom a zástavou v ruke, s hostiou so znakmi [[JHS]].
 
== Literatúra ==
* "23. októbra : Sv. Ján Kapistránsky, kňaz, rehoľník, misionár (1386 — 1456)." In: Rajmund Ondruš S.J.: ''Blízki Bohu i ľuďom. : Životopisy svätých usporiadané podľa liturgického kalendára.'' Na Slovensku prvé vydanie. Bratislava : Vydavateľstvo Tatran, š. p., 1991 ako záujmová publikácia pre Spolok svätého Vojtecha. s. 583-586. ISBN 80-222-0277-0
* "23. október : Sv. JÁN KAPISTRÁNSKY, kňaz." In: Daniel Dian - Viliam Judák: ''Každý deň so svätými : II. diel.'' Trnava : Spolok svätého Vojtecha, 2007. s. 128. ISBN 978-80-7162-679-4
 
== Iné projekty ==
{{projekt|commons=Category:Giovanni da Capistrano}}
 
== Externé odkazy ==
* Jan Klípa: [http://dejiny.nln.cz/archiv/2009/122009-12.html Svätý cholerik. Portréty Jana Kapistrána]
* Jan Klípa: [http://www.mojebrno.wz.cz/inka--brno-dalsi-zajimavosti-kapistranus.html Príbeh Jana Kapistrána na www.mojebrno.wz.cz]
 
 
{{Svätí - výhonky}}
 
[[Kategória:Svätci]]
[[Kategória:Talianske osobnosti]]
[[Kategória:Vatikánski diplomati]]
[[Kategória:Františkáni]]
[[Kategória:Narodenia v 1386]]
[[Kategória:Úmrtia v 1456]]
 
[[ca:Joan de Capistrano]]

Navigačné menu