Tantalos (syn Dia): Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
pravopis, preklepy
d (robot Pridal: vi:Tantalus)
(pravopis, preklepy)
[[Súbor:Goya - Caprichos (09).jpg|thumb|Tantalos - [[Francisco Goya]]]]
'''Tantalos''' bol mýtický [[kráľ]] [[Lýdia (Malá Ázia)|Lýdie]] , [[Zeus|Diov]] syn. Manželka [[Diona]]. Deti [[Pelop]], [[Nioba]], [[Broteus]].
 
Bol obľúbencom bohov a zvykol s nimi hodovať na [[Olymp]]e. Postupne ho začala opantávať pýcha a rozhodol sa skúšať ich vševedúcosťvševedúcnosť. Kradol im božský nápoj, z Diovho chrámu nechal ukradnúť zlatého psa. Jeho najhorším skutkom bola vražda vlastného syna [[Pelop]]a, z ktorého nechal pripraviť pokrm a pohostil ním bohov. Bohyňa [[Demeter]] si jeden kúsok v zamyslení vzala a zjedla. Bohovia Tantala potrestali tak, že v ríši mŕtvych stojí Tantalos v čistej vode, ale keď sa ku nej zohne, aby sa napil, voda zmizne. Nad ním rastie ovocie, ale keď sa za ním načiahne, ovocie sa vzdiali. Nad hlavou mu visí balvan, ktorý každú chvíľu môže spadnúť. Toto jeho utrpenie sa nazýva ''Tantalove muky''.
 
Bohovia Pelopa vzkriesili a kúsok mäsa, ktorý zjedla Demeter, nahradili slonovou kosťou. Odvtedy jeho potomkovia mávali na lopatke biele materské znamienko.
 
Podľa Tantala je nazvaný chemický prvok [[tantal]].
Anonymný používateľ

Navigačné menu