Olymp

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Disambig.svg O ďalších rovnomenných vrchoch pozri Olympos.
Olymp
Όλυμπος
pohorie
Mytikas peak 02.jpg
Štát Grécko Grécko
Región Pieria
Súradnice 40°5′S 22°20′V / 40,083°S 22,333°V / 40.083; 22.333
Najvyšší bod Mytikas
 - výška 2 917 m n. m.
 - súradnice 40°5′8″S 22°21′31″V / 40,08556°S 22,35861°V / 40.08556; 22.35861
Geologické zloženie vápenec
Poloha v Grécku
Red pog.svg
Poloha v Grécku
Wikimedia Commons: Mount Olympus
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Olymp (gr. Όλυμπος - prepis zo starogréčtiny: Olympos, prepis z novogréčtiny: Olymbos; v novogréčtine regionálne aj: Έλυμπος - Elymbos) je pomerne izolovaný horský masív v Grécku, v kraji Pieria, ktorý sa týči pri Solúnskom zálive. Jeho najvyšší vrch Mytikas (2 917 m n. m.) je zároveň najvyšší vrch Grécka. Najbližšia dedina, od ktorej sa konajú rôzne túry je Litochoro.

Je to oblasť zimných športov, turistiky a rekreácie. More je na dohľad. Na svahoch rastie macchia, listnaté a borovicové lesy, úplne hore lúky.

Etymológia[upraviť | upraviť zdroj]

Slovo olympos je ešte predgréckeho, pelasgického pôvodu a znamenalo to hora, alebo vrch, čo sa v gréčtine vyjadruje slovami rachi, korfi a vuno.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Hora Olymp má v gréckej mytológii zvláštne postavenie. Starovekí Gréci verili, že na ňom žijú bohovia, tzv. Dodekatheón, teda dvanásť hlavných gréckych bohov. Napríklad Zeus, jeho manželka Héra, Afrodita, Hermes, Dionýzos, Aténa a ďalší. V gréckej mytológii sa konala vojna bohov s Titánmi, čo boli predchodcovia bohov. Ich vodca Kronos bol otcom Dia, Háda, Poseidona, Héry, Démétér a Hestie. Počas tejto vojny sa bohovia zdržiavali na hore Olymp a Titáni zase na hore Orthys. Svoju mystickosť si uchoval aj v neskoršom období, kedy tu vznikli rôzne kláštory. Počas tureckej nadvlády sa tu organizovali grécki zbojníci, klefti a armatoli, ktorí bojovali proti Turkom, najznámejší vodca zbojníkov z Olympu bol Panos Zidros. Po turecky sa hora Olymp nazýva Semavatevi, čo znamená miesto bohov.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Olymp