Přeskočit na obsah

XML: Rozdiel medzi revíziami

Odobrané 2 bajty ,  pred 10 rokmi
d
→‎Použitie: typo gram
d (r2.6.4) (robot Zmenil: id:EML)
d (→‎Použitie: typo gram)
 
== Použitie ==
Sila XML je najmä v jeho hierarchickej štruktúre a pomerne jednoduchom spôsobe zápisu. Umožňuje opisovať -  – označovať ľubovoľné dáta a prenášať ich medzi rôznymi aplikáciami a platformami. Hlavnou ideou XML je oddelenie obsahu a vzhľadu dát. Spojovacím mostom je [[XSL]], ktorý umožňuje vytvárať množstvo výstupných formátov.
 
XML je formát súboru obsahujúci dáta. Zvláštnym ho robí to, že je široko prijímaný ako štandard so schopnosťou existencie na akejkoľvek platforme a používaný veľkým a stále rastúcim počtom aplikácií a programovacích jazykov.
Špecifikácia XML je opísaná odporučením konzorcia [[World Wide Web Consortium]]. Jazyk XML nám dovoľuje vytvárať štruktúrované dokumenty veľmi flexibilným spôsobom. Dá sa použiť k vytváraniu dokumentov, ktoré sa zdanlivo podobajú dokumentom HTML; jazyk XML sa však od HTML líši a používa sa k zásadne iným účelom. Táto podobnosť pochádza od rovnakých rodičov – obidva jazyky sú odvodené od štandardu definície jazyka SGML. Ten sám osebe nie je žiadny jazyk, ale iba spôsob definovania jazykov vyvinutých podľa jeho obecných princípov. Existuje tu však dôležitý rozdiel v tom, akým spôsobom sú jazyky XML a HTML odvodené od SGML. XML je podmnožina SGML – ľahšia verzia, ktorá bola oproti SGML zjednodušená, aby umožňovala použitie na sieti WWW, ale aj ako formát výmeny dát. Toto zjednodušenie robí zápis dokumentov vychádzajúcich z XML jednoduchším. Oproti tomu jazyk HTML je aplikáciou SGML – je to teda konkrétny jazyk, ktorý dodržuje štandard SGML.
 
XML a HTML v skutočnosti slúžia veľmi odlišným účelom. Dokument HTML obsahuje značky indikujúce, ako má byť dokument naformátovaný, neobsahuje však žiadne informácie o vlastnom obsahu. Inými slovami HTML obsahuje iba informácie o zobrazení dát a neobsahuje údaje o tom, o aké dáta sa jednáide. XML sa pokúša oddeliť obsah a jeho reprezentáciu. Dokumenty XML obsahujú informácie v štruktúrovanej forme, ktorá sa zdanlivo podobá HTML. Dôležitým rozdielom je fakt, že môžeme definovať svoje vlastné značky, ktoré určujú štruktúru dát.
 
Dokumenty XML sa dajú previesť do HTML tým, že sa k dokumentu priradí štýl v jazyku XSL (Extensible Stylesheet Language – rozšíriteľný jazyk štýlov). Štýl bude obsahovať informácie o tom, ako túto stránku zobraziť. XSL sa však dá použiť aj na prevod do iného formátu XML.
75 767

úprav