Multitasking (počítače): Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
chýba zhrnutie úprav
d (r2.7.1) (robot Zmenil: hy:Բազմախնդրություն)
Termínom '''multitaskingMultitasking''' (z [[angličtina|anglického]] ''multi'', ''mnoho'' + ''task'', ''úloha'') saalebo označuje'''súbežné schopnosťspracovanie [[počítač]]aúloh''' alebo '''paralelné spracovanie viacerých úloh''' je vykonávaťvykonávanie (aspoň zdanlivozdanlivé) niekoľkoniekoľkých úloh súčasne počítačom. Väčšina dnešných [[operačný systém|operačných systémov]] je viacúlohová – patrí sem napríklad [[Windows]] či [[Linux]]. Naopak [[MS-DOS]] je príkladom jednoúlohového systému, na ktorom vždy beží len jediný program.
 
Multitasking môže byť realizovaný mnohými spôsobmi. Základné delenie je na ''skutočný multitasking'', kedypri ktorom je [[hardwarehardvér]] počítača naozaj schopný v každom okamihu vykonávať viac úloh súčasne, a na ''zdanlivý multitasking'', kedypri ktorom sa dojem súčasného behu viacerých programov dosahuje tým, že sa tieto programy veľmi rýchlo v behu striedajú, ale v každom okamihu spracúva procesor jedinú úlohu. Skutočný multitasking sa v praxi priliš neobjavuje, operačné systémy PC podporujú druhúzdanlivý zmieňovanú technikumultitasking, ale ak je počítač vybavený viacerými [[CPU|procesormi]], sú úlohy medzi týmito procesormi rozdelené tak, aby aspoň niektoré úlohy mohli bežať súčasne.
 
Rozlišujeme multitasking [[kooperatívny multitasking|nepreemptívny (kooperatívny)]], vyžadujúci aktívnu spoluprácu úloh, a [[preemptívny multitasking|preemptívny]], pri ktorom je úlohám procesorový čas prideľovaný a odoberaný transparentne (plánovačom úloh operačného systému).
 
== Pozri aj ==
131 806

úprav

Navigačné menu