Paša (Osmanská ríša): Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
d
Rozlíšenie za pomoci robota: Aga – zmenené odkazy na aga (titul)
d (r2.7.2) (robot Pridal: ko:파샤)
d (Rozlíšenie za pomoci robota: Aga – zmenené odkazy na aga (titul))
'''Paša''' ([[turečtina|turecky]] ''pasa'') bol v [[Osmanská ríša|Osmanskej ríši]] titul pre vysokých úradníkov a vojenských hodnostárov. Výraz pochádza z perzského ''padišáhom'', teda vládca. Územie spravované pašom sa nazýva [[pašalik]].
 
V hierarchii osmanskej nomenklatúry sa nachádzal nad titulom ''[[bej]]'' a pod titulom ''[[vezír]]''. Tento titul stál za menom príslušného činiteľa. Pašovia nosili ako odznak svojho dôstojnosti (hodnosti) dva až tri konské chvosty ([[bunčuk]]y; rovnako ako [[aga (titul)|agovia]] - velitelia [[janičiar]]ov). Titul paša bol v [[Turecko|Turecku]] zrušený roku [[1934]] (v Egypte v 1953).
 
Významný bol okrem iného aj titul '''kapudan paša''' (z latinského ''capitanus'', veliteľ námorníctva, kapitán), zodpovedajúce titulu veľkoadmirála, ktorý bol najvyšší hodností námorníctva Osmanskej ríše. Kapudan paša, ktorý bol zároveň členom tzv. divánom, teda sultánove rady, bol aj guvernérom niekoľkých provincií ríše (ostrovy v Egejskom mori, čiastočne Alžírsko a Cyprus). Tento titul bol roku 1876 zmenený na ministra námorníctva.
513

úprav

Navigačné menu