Mediácia: Rozdiel medzi revíziami

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odobraných 383 bajtov ,  pred 8 mesiacmi
chýba zhrnutie úprav
Bez shrnutí editace
Značka: odkazy na rozcestníky
'''Mediácia''' je forma riešenia sporov, ktorou osoby zúčastnené na mediácii riešia prostredníctvom tretej osoby mediátora spor, ktorý vznikol z ich zmluvného alebo iného vzťahu. Mediátor,Osoba akovykonávajúca tretiamediáciu nezávislása avolá nestranná osoba, je nápomocný pri identifikovaní záujmov strán sporu a pri hľadaní možných riešení, ktoré by zohľadňovali ich potreby[[mediátor]].<ref name="Zákon">Zákon č. 420/2004 Z.z., o mediácii</ref>.
 
== Mediácia na Slovensku ==
V podmienkach Slovenska mediáciu upravuje zákon č. 420/2004 Z. z., o mediácii a o doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Mediáciou je možné riešiť spory, ktoré vznikli z občianskoprávnych vzťahov, rodinnoprávnych vzťahov, obchodných záväzkových vzťahov a pracovnoprávnych vzťahov.
 
Mediáciu, ako podnikateľskú činnosť, môže vykonávať výlučne [[mediátor]] registrovaný- podrobnosti pozri v registričlánku [[Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky|Ministerstva spravodlivosti SRmediátor]]. Mediátor vystupuje ako tretia nezávislá a nestranná osoba a stranám sporu vytvára podmienky pre vzájomnú komunikácia a na zmierlivé riešenie, ktoré bude zohľadňovať ich záujmy.
 
=== Chýbajúca stavovská organizácia ===
Anonymný používateľ

Navigačné menu