Štátna filharmónia Košice

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 02:17, 12. marec 2013, ktorú vytvoril Addbot (diskusia | príspevky) (Bot: Odstránenie 3 odkazov interwiki, ktoré sú teraz dostupné na Wikiúdajoch (d:q2084022))
Štátna filharmónia Košice
Základné informácie
Pôvodný názov Štátna filharmónia Košice
Sídlo Slovensko Košice
Koncertná sieň Dom umenia
Vznik 1968
Šéfdirigent
Zbyněk Müller
Bývalí šéfdirigenti
Jerzy Swoboda (2003-2008)
Tomáš Koutník (1998-2003)
Stanislav Macura (1995-1998)
Bystrík Režucha (1993-1995)
Stanislav Macura (1981-1983)
Bystrík Režucha (1968-1981)
Čestní dirigenti
nevymenovaní
Cenné nástroje
organ (Varhany Krnov, 1977)

Štátna filharmónia Košice (ŠfK) je druhý profesionálny symfonický orchester na Slovensku.

História

Bola založená v roku 1968. Jej sídlom sú Košice. Prvý koncert novovzniknutého telesa sa uskutočnil v apríli 1969 pod vedením vtedajšieho šéfdirigenta Bystríka Režuchu. V krátkom čase ŠfK dosiahla uznanie odborníkov i verejnosti a stala sa jedným z popredných reprezentantov slovenského interpretačného umenia doma i v zahraničí. Takmer 90 členov orchestra tvoria profesionálni hudobníci - absolventi konzervatórií a známych hudobných škôl. ŠfK zaznamenala výrazné úspechy na koncertných pódiách mnohých európskych krajín, ale i vo významných mestách Ázie. Koncertovala na medzinárodných hudobných festivaloch a v dôležitých kultúrnych centrách, napríklad Viedeň, Salzburg, Berlín, Budapešť, Praha, Antverpy, Lisabon, Barcelona, Atény, Remeš, Hong-Kong, Luxemburg, New York. V roku 1994 absolvovala takmer mesačné turné po USA, kde sa ŠfK predstavila ako prvý slovenský symfonický orchester na americkom kontinente.

Súčasnosť

ŠfK prezentuje svoje umenie okrem aktívnej koncertnej činnosti prostredníctvom nahrávok pre rozhlas, televízne a gramofónové spoločnosti (vyše 130 CD). Nahrávky pre edície Naxos, Marco Polo a iné, predstavujú často unikáty - prvé nahrávky ojedinele počuteľných diel L. Spohra, J. Raffa, A. Rubinsteina, W. Furtwänglera, E. Waldteufela, F. von Suppého. Spolu s kompletom orchestrálnych skladieb J. Straussa ml. a ďalšími nahrávkami sa výrazne presadzajú na zahraničných trhoch. Orchester spolupracoval s mnohými svetoznámymi umelcami: Igor Oistrach, Gidon Kremer, Dietrich Fischer-Dieskau, Ivan Moravec, Josef Suk, Sergej Kopčák, Peter Mikuláš, Peter Dvorský, Viktor Fedotov, Valerij Gergiev, Emin Chačaturjan, Natan Rachlin, Thomas Sanderling, Alexander Rahbari, Tadeusz Strugala, Jiří Bělohlávek, Libor Pešek, Václav Smetáček, Ľudovít Rajter, Ladislav Slovák, Ondrej Lenárd, Bystrík Režucha a ďalší. V máji 1998 ŠfK vystúpila na veľkolepom koncerte s Lucianom Pavarottim. Repertoárové spektrum orchestra obsahuje všetky frekventované diela od baroka po hudbu 20. storočia.

Od roku 1991 je Štátna filharmónia Košice, ako jediný orchester na Slovensku, hlavným organizátorom dvoch medzinárodných festivalov - Košická hudobná jar a Medzinárodný organový festival a od roku 2003 aj Festivalu súčasného umenia.

Externé odkazy