Štátny znak Dánska

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Štátny znak Dánska

Štátny znak Dánska má dve verzie a to znak malý (štátny) a veľký (kráľovský). Malý znak reprezentuje celé Dánsko a je používaný ako jeho národný znak. Veľký resp. kráľovský znak je od roku 1972 skôr používaný ako znak kráľovnej a vládnucej dynastie než ako štátny znak.

Verzia znaku[upraviť | upraviť zdroj]

Štátny znak[upraviť | upraviť zdroj]

Štátny znak tvorí zlatý štít s tromi modro zafarbenými kráčajúcimi levmi. Medzi nimi je deväť červených srdiečok. Na štít znaku je položená kráľovská koruna. Z toho znaku vychádzali aj Estónci pri vytváraní svojho štátneho znaku. Tri modrí kráčajúce levy sú totiž v znaku estónskeho Tallinnu, ktorý založil kráľ Valdemar II. Víťazný. A keďže štátny znak Estónska vychádza zo znaku Tallinna je podobný štátnemu znaku Dánska. 

Kráľovský znak[upraviť | upraviť zdroj]

Kráľovský znak má štvrtky štít pomocou kríža zo štátnej vlajky. V jeho prvej a štvrtom poli sú tri modrí kráčajúci levy s deviatimi srdiečkami. V poli druhom sú len dva modrí levy na zlatom podklade. Tretie pole kráľovského znaku je polený v hornej časti a polceno v dolnej časti. Horné modré pole obsahuje tri zlaté koruny - znak Švédska. V heraldicky pravom dolnom poli je na modrom podklade strieborný baran - znak Faerských ostrovov a v ľavom dolnom poli je strieborný medveď na modrom podklade - znak Grónska. Do stredu celého kráľovského znaku je položený srdcový štítok, ktorý zobrazuje dve červené brvná na zlatom poli symbolizujúce dynastiu Oldenburkov.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Státní znak Dánska na českej Wikipédii.