Preskočiť na obsah

Štátny znak Spojeného kráľovstva

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Štátny znak Spojeného kráľovstva používaný v Anglicku, Walese a Severnom Írsku

Štátny znak Spojeného kráľovstva (angl. The Royal Coat of Arms of the United Kingdom) je oficiálny znak britského monarchu - v súčasnosti Karola III., ktorá je zároveň hlavným predstaviteľom krajiny. Znak s rôznymi obmenami je používaný aj vládou Spojeného kráľovstva a členmi kráľovskej rodiny. Tento znak vychádza z historickej tradície a nadväzuje na znaky používané anglickými kráľmi už v stredoveku a to ešte v dobe, keď Anglicko, Škótsko, Wales a Severné Írsko neboli zjednotené v jednom štátnom útvare. Štátny znak má dve verzie, jeden na používanie v Anglicku, Walese, Severnom Írsku a druhý na používanie v Škótsku.

Opis štátneho znaku[upraviť | upraviť zdroj]

Štátny znak používaný v Anglicku, Walese a Severnom Írsku[upraviť | upraviť zdroj]

Štátny znak je štvrtený štít – v prvom a štrvtom poli je obsiahnutý znak Anglicka – tri zlaté káračajúce levy (presnejšie leopardy) na červenom poli, v druhom poli je umiestnený znak Škótska – červený lev v skoku na zlatom, červenou orámovanom poli, na treťom poli je znak Severného Írska - zlatá harfa na modrom poli. Znak Walesu nie je v štátnom znaku obsiahnutý nakoľko sa Wales z právneho hľadiska považuje len za kniežatstvo v rámci Anglicka, nie za samostatné kráľovstvo. Na štíte je prilba s kráľovskou korunou Anglicka, zlaté a hermelínové prikrývadlá. Štít je obtočený modrým podväzkom so zlatým heslom Podväzkového rádu: "HONI SOIT QUI MAL Y PENSE", čo znamená: Hanba tomu, kto v zlom to myslí. Celý znak drží z (herladicky) pravej strany zlatý korunovaný lev hľadiaci k pozorovateľovi a z ľavej strany bájny jednorožec. Menší zlatý korunovaný lev hľadiaci k pozorovateľovi stojí tiež na korune. Obaja štítonosi sú posadení na heraldickej stuhe s nápisom vo francúzštine, ktorý znie "DIEU ET MON DROIT" - Boh a moje právo.

Štátny znak Spojeného kráľovstva používaný v Škótsku

Štátny znak používaný v Škótsku[upraviť | upraviť zdroj]

Štátny znak používaný v Škótsku je taktiež štvrtný štít – v prvom a štvrtom poli je umiestnený znak Škótska, v druhom poli je znak Anglicka a v treťom poli je obsiahnutý znak Severného Írska. Štítonosi, lev a jednorožec, sú v opačnom poradí ako na znaku používanom v Anglicku, Walese a Severnom Írsku a obaja sú korunovaní. Jednorožec drží vlajku Škótska a lev vlajku Anglicka. Na štíte je prilba s kráľovskou korunou Škótska. Červený korunovaný lev hľadiaci k pozorovateľovi sedí na korune a drží meč a žezlo. Nad týmto levom sa vynie nápis "IN DEFENS", toto motto je škótskou heralidckou tradíciou. Je to skrátené heslo "In My Defens God Me Defend", ktoré v preklade znamená: "V mojej obrane Boh ma ochraňuj". Okolo štítu je namiesto modrého podväzku obtočený škótsky Rad bodliaka. Na modrej heralidckej stuhe je heslo Radu bodliaka v latinčine: "NEMO ME IMPUNE LACESSITI" – Nikto ma nebude dráždiť beztrestne.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Státní znak Spojeného království na českej Wikipédii.