Štyri rohy

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Štáty štyroch rohov (oranžovo) a región Štyroch rohov (červená)

Štáty Štyroch rohov (angl. Four Corners States) je označenie pre štyri navzájom susediace štáty USA: Colorado, Nové Mexiko, Arizonu a Utah.

Meno vzniklo tak, že hranice týchto zhruba štvorcových štátov, ktoré dohromady vytvárajú taktiež zhruba štvorec, sa stretávajú v jedinom bode, nazývanom Four Corners („Štyri rohy“). Oblasť okolo tohto bodu, zahŕňajúca juhozápadný cíp Colorada, severozápadný cíp Nového Mexika, severovýchodný cíp Arizony a juhovýchodný cíp Utahu je označovaná ako región Štyroch rohov (Four Corners Region).

Four Corners Monument

Na mieste kde sa štyri rohy stýkajú, stojí pamätník zvaný Four Corners Monument. Na zemi je vyznačená poloha každého zo štyroch štátov a keď človek zvolí vhodnú pozíciu, môže sa nachádzať vo všetkých štyroch štátoch zároveň. História monumentu sa datuje do roku 1912, ale hraničný kameň na mieste bol turistickou atrakciou už dlhú dobu predtým. Pamätník prevádzkuje Navažská rezervácia, na ktorej území sa sčasti nachádza, a za vstup je vyberaný poplatok.

V októbri 2014 detegovala NASA zo svojich satelitných dát v tejto oblasti metánový mrak o veľkosti 2 500 štvorcových míľ (približne ako štát Delaware).[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Satellite Data Shows U.S. Methane 'Hot Spot' Bigger than Expected

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Štyri rohy

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Čtyři rohy na českej Wikipédii.