Žižkovský tunel pre chodcov

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článok pojednáva o pešom tuneli z Thámovej ulice na Tachovské námestie. O bývalom železničnom tuneli na trati Turnov – Praha pojednáva článok Starý vítkovský tunel.
Pohľad tunelom od Žižkova ku Karlínu, tu s fotografickou výstavou Jiřího Turka
Karlínský portál tunelu
Vyústenie na Tachovské námestie na Žižkove

Žižkovský tunel, nazývaný tiež Karlínský tunel, je peší a cyklistický tunel pod kopcom Vítkovom v Prahe spájajúci Karlín (Thámovu ulicu) so Žižkovom (ústi do Tachovského námestia), katastrálne spadá celý tunel aj s kopcom na Žižkov. Bol slávnostne otvorený 21. apríla 1951 a dokončený 19. alebo 21. decembra[1] 1953 (toho istého roku ako architektonicky príbuzný Letenský tunel pre automobily). Pôvodne bol Žižkovský tunel určený aj ako protiletecký kryt.

Dĺžka tunelu činí 303 m, šírka 4,4 až 4,8 m, maximálna výška 3,40 m, prevýšenie 28,89 m s priemerným stúpaním 8,1 %. Železničné tunely Nového spojenia od neho delí len 6 metrov horniny.

Tunel mal byť doplnený ešte vetvou pre cestné vozidla (mala v Karlíně ústiť do Šaldovej ulice), ale tá nebola nikdy realizovaná. Existuje domnienka, že jej stavba mohla byť započatá, ale tento predpoklad žiadne dôkazy nepotvrdzujú.

Tunelom prechádza cyklotrasa A253.

Športové využitie[upraviť | upraviť kód]

Atletický klub SK Jeseniova usporadúva od roku 2008 každoročne v nedeľu v druhej polovici apríla, okolo dátumu výročia otvorenia, Beh tunelom. Prvého ročníka sa zúčastnilo 7 pretekárov, druhého ročníka 46 pretekárov za účasti regionálnej televízie Žižkov TV.[2]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. Kalendárium Knihovny Akademie věd ČR – prosinec 2001 („21. 12. 1953 bol otvorený tunel pre chodcov pod vrchom Vítkov spájajúci Karlín so Žižkovom.“)
  2. Běh tunelem, SK Jeseniova

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]