Žobračenka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Žobračenky

Žobračenka (iné názvy: almuženka, almužná poukážka) bola v ČSR od roku 1927 poukážka na stravu, odev a podobne pre žobrákov, ktoré dostávali od štátu namiesto peňazí z obavy že hotovosť by premrhali.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

V užšom zmysle sa ako „žobračenka“ označujú najmä potravinové poukážky prideľované v ČSR nezamestnaným v rokoch 19301939 (v dôsledku svetovej hospodárskej krízy). Štát prideľoval poukážky na podporu pre nezamestnaných v rámci štátnej stravovacej akcie.

V auguste 1930 Ministerstvo sociálnej starostlivosti nezamestnaným týždenne prideľovalo poukážky v hodnote 10 až 20 , za ktoré si mohli ich držitelia v určitých dňoch vymeniť potraviny. Ich prideľovanie sa riadilo určitými pravidlami. Poukážky nedostávali tí, ktorí od roku 1929 neboli najmenej 3 mesiace nepretržite zamestnaní (sezónni robotníci až 6 mesiacov), tí, ktorí dostávali akúkoľvek inú, aj veľmi malú podporu, boli vlastníkmi domčeka, neprijali prácu, ktorú im ponúkla sprostredkovateľňa práce alebo nejaký úrad, a pod. Zo začiatku prideľovali poukážky iba na 2 mesiace, postupne sa však čas predlžoval. O prideľovaní rozhodovali okresné a obecné sociálne komisie, okresné a notárske úrady a Ministerstvo sociálnej starostlivosti poskytovalo poukážky podľa objemu financií, ktoré malo k dispozícii.

Po roku 1933 ako protihodnotu za žobračenky nezamestnaní odpracúvali bezplatne určitý počet pracovných dní. Prácu zadávali notári, richtári, rôzne úrady a jej odmietnutím sa skončilo aj prideľovanie prídelov potravín. Vyskytovali sa aj prípady zneužívania, defraudácie a špekulácie s poukážkami zo strany úradníkov, pre vlastné obohatenie.