APS-C

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Advanced Photo System type-C (APS-C) je formát obrazového senzora veľkosťou v rozpätí 23,6 až 23,7×15,5 až 15,8 mm. Rozmer kinofilmového políčka klasického filmu je 24×36 mm a má pomer strán 3:2.

Označenia jednotlivých značiek[upraviť | upraviť zdroj]

Väčšina výrobcov objektívov pre digitálne zrkadlovky teraz vyrába objektívy špecificky navrhnuté pre APS-C fotoaparáty. Príklady označenia podľa značky:

Konverzné faktory[upraviť | upraviť zdroj]

Násobok ohniskovej vzdialenosti tiež známy aj ako "konverzný faktor" môže byť použitý na výpočet 35 mm ekvivalentnej ohniskovej vzdialenosti zo skutočnej ohniskovej vzdialenosti. Najbežnejšie konverzné faktory (v poradí podľa ich uvedenia):

(* už sa nevyrábajú)

- 1.3× konverzný faktor je známy aj ako APS-H

Rozdiely medzi objektívmi, nekompatibility[upraviť | upraviť zdroj]

Objektívy s konverzným faktorom 1.6× — ako napríklad rada Canon EF-S, umiestňujú zadnú časť objektívu bližšie k senzoru fotoaparátu (označované ako Short Back Focus). Toto má niekoľko výhod, vrátane zvýšenia ohniskového rozsahu. Má to aj nevýhodu, že takéto objektívy nie sú kompatibilné s telami fotoaparátov, ktoré používajú zrkadlo plného rozmeru, pretože by to poškodilo zrkadlo a tak objektívy nemôžu byť použité v iných digitálnych alebo analógových telách.

Medzi fotoaparáty schopné používať short-back EF-S objektívy patria

Tieto fotoaparáty podporujú zároveň aj konvenčné objektívy s bajonetom Canon EF.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy (v angličtine)[upraviť | upraviť zdroj]