APS-C

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z APS-H)

Advanced Photo System type-C (APS-C) je formát fotografického digitálneho snímača resp. políčka filmu, definovaný veľkosťou približne 24 x 16 mm. Vzniká predelením bežného, tzv. 35mm filmu, na ktorý sa vedľa seba fotia políčka s veľkosťou 36 x 24 mm, na políčka ,,na výšku´´ 16 x 24 mm. Tak sa na film zmestí viac políčok. V kamerách sa tento formát nazýva Super35.

Označenie objektívov pre formát APS-C[upraviť | upraviť zdroj]

Snímače formátu APS-C sú rozšírené v digitálnych fotoaparátoch - kompaktných (s objektívom zabudovaným, bez možnosti výmeny), zrkadlovkách a tzv. bezzrkadlovkách. Rôzne firmy vyrábajú výmenné objektívy pre fotoaparáty so snímačmi APS-C, každá ich označuje po svojom:

Konverzné faktory[upraviť | upraviť zdroj]

Každý objektív má svoju ohniskovú vzdialenosť, udávanú v milimetroch, podľa ktorej vieme predpokladať, alebo presne vypočítať, aký široký, alebo aký úzky záber, premietne na 36 x 24 mm veľký snímač, resp. filmové políčko.

Keď je za objektívom snímač inej veľkosti, pre jednotnú predstavu o novovzniknutom uhle záberu, používame faktor výrezu, inak konverzný faktor.

Vypočítava sa delením uhlopriečky políčka 36 x 24 mm (po anglicky "full frame", Nikon FX) uhlopriečkou nového formátu. Full frame a k nemu priradená ohnisková vzdialenosť je etalón vo fotografii. Keď fotíme na iný formát ako je full frame, môžeme vynásobiť ohniskovú vzdialenosť napísanú na objektíve faktorom výrezu. Tým získame ekvivalentný, všeobecne zrozumiteľný údaj o uhle šírky záberu. Príklad: Natáčam na APS-C cez 100mm objektív, s rovnakou šírkou záberu, ako kameraman vedľa mňa na full frame cez 150 mm objektív.

Keďže na zobrazenie políčka "full frame" treba veľké objektívy, vo vreckovom fotoaparáte full frame snímač a väčšie nenájdete.

Snímače približne formátu APS-C dávajú výrobcovia do malých aj väčších, kompaktných, zrkadlových aj bezzrkadlových digitálnych fotoaparátov. Presnejšie faktory výrezu u výrobcov fotoaparátov sú nasledovné:

  • 1.6× — Canon (EOS 30D, EOS 60D, EOS 70D, EOS 90D, EOS 7D, EOS 7D Mark II, EOS 400D,EOS 450D ... EOS800D, Powershot G1X Mark III)
  • 1.5× - NIKON DX (D90, D300, D500,D5100, D7000, D7100, D3100...) PENTAX (K70, K5) FUJIFILM (X) SONY (A6000)

Objektívy pre APS-C[upraviť | upraviť zdroj]

Objektívy určené pre formát APS-C, ako napríklad modelová rada Canon EF-S, sú typicky menšie a ľahšie ako pre full frame, a umiestňujú zadnú časť objektívu bližšie k snímaču. Podľa výrobcu nie sú kompatibilné s telami "full frame" zrkadloviek (EOS 6D, EOS 5D, EOS 1D X), pretože používajú zrkadlo plného rozmeru ktoré by udieralo do ich zadnej časti. Ich účelom nie je osvietiť väčšie políčko, väčšinou na full frame fotia s tmavými okrajmi.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy (v angličtine)[upraviť | upraviť zdroj]