Adolf Weinhold

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 10:08, 25. október 2013, ktorú vytvoril Zajano (diskusia | príspevky) (wikilinky fix)
Adolf Weinhold
slovenský dôstojník a významný organizátor SNP
Narodenie10. december 1903
Stropkov
Úmrtie? september 1944
? Zemianske Kostoľany

Adolf Weinhold (* 10. december 1903, Stropkov – ? september 1944, Zemianske Kostoľany) slovenský dôstojník počas druhej svetovej vojny, organizátor SNP na Hornej Nitre.

Život

Narodil sa 10. decembra 1903 v Stropkove, kde aj vychodil ľudovú školu. Ďalej pokračoval v štúdiu, ktoré ukončil maturitou v Košiciach. Následne nastúpil na povinnú vojenskú službu u 2. horského práporu v Bardejove. Študoval na VUT v Prahe. Popri štúdiu pracoval ako robotník a neskôr ako úradník v Prahe.[1]

Počas mobilizácie v roku 1938 narukoval do Jelšavy ako veliteľ záložného práporu. Neskôr do septembra 1939 pôsobil ako úradník v Bratislave. Po vzniku Slovenskej republiky 31. augusta 1939 nastúpil ako dôstojník do Slovenskej armády. Slúžil ako dôstojník dozornej služby v Podbrezovej. Známy bol svojim protinacistickým zmýšľaním.[2] Spolupracoval s odbojovými skupinami pripravujúcimi povstanie.

Neskôr bol prevelný v hodnosti stotníka do Zemianskych Kostolian, kde nadviazal spojenie s protifašisticky naladenými dôstojníkmi. Golianom bol poverený riadiť operácie posádok Nováky, Bošany a Zemianske Kostoľany. Spolupracoval s partizánmi a podieľal sa na vyzbrojení a vystrojení Hornonitrianskej partizánskej brigády. Z miestnych vojenských skladov vytvoril významné oporné body povstania v oblasti. Zabezpečil aj plynulú výrobu munície pre povstalcov.

Večer 29. augusta 1944 sa spolu s celou posádkou pridal k povstalcom. Urýchlene uskutočnil mobilizáciu a dozeral na formovanie obrany a vyzbrojovanie povstaleckých jednotiek. Vyše týždňa jednotky pod jeho velením húževnato vzdorovali útokom nemeckej útočnej skupiny Schill. Vyznamenal sa najmä v bojoch o Baťovany (dnešné Partizánske).[2]. 9. septembra 1944 pri vedení protiútoku pri Malých Uherciach padol do nemeckého zajatia. Po vypočúvaní Gestapom v Topoľčanoch bol odvezený na neznáme miesto a neskôr pravdepodobne popravený.

Jeho zajatie bolo ťažkou ranou pre povstalcov na tomto úseku. 13. septembra Nemci obsadili Nováky a o deň neskôr i Prievidzu.

Vyznamenania a ocenenie

V roku 1947 bol vyznamenaný radom SNP I. triedy in memoriam. V Zemianskych Kostoľanoch je po ňom pomenovaná ulica.

Referencie

  1. WEINHOLDOVÁ, Ľudmila. Životopis Adolfa Weinholda [online]. zucha.sk, rev. 2010-02-04, [cit. 2010-04-16]. Dostupné online.
  2. a b Plevza, V. a kolektív: Dejiny Slovenského národného povstania 1944 - 5. zväzok. Bratislava, Nakladateľstvo Pravda 1985, s. 615

Externé odkazy