Preskočiť na obsah

Aerodynamická brzda

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Aerodynamické brzdy lietadla Eurowings BAe 146-300
Rušič vztlaku na hornej strane krídla

Aerodynamická brzda (angl. air brake alebo speed brake) je zariadenie na povrchu (alebo z neho vysúvané/vystreľované) lietadla alebo iného veľmi rýchleho dopravného prostriedku, slúžiace na zníženie jeho rýchlosti výrazným zvýšením odporu vzduchu.[1]

Terminológia[upraviť | upraviť zdroj]

Aerodynamická brzda môže byť:[1]

  • Brzdiaca klapka alebo brzdiaci štít - aerodynamická brzda v podobe výklopnej alebo výsuvnej plochy na lietadle (spravidla na jeho streche alebo na dolnej časti alebo vzadu), ktorá je prestaviteľná za letu.
  • Brzdiaci padák - aerodynamická brzda v podobe padáka vystreleného z chvosta lietadla.

Od aerodynamickej brzdy (brzdiacej klapky) by sa mal prísne vzaté odlišovať rušič vztlaku (=rušič, spoiler, spojler, interceptor, presnejšie lift spoiler), čo sú spravidla klapky, ktoré sa vysúvajú v hornej časti krídla takmer po celej jeho dĺžke a v smere letu a slúžia na elimináciu vztlaku (sekundárne na zníženie odporu vzduchu). Spravidla sa používajú pri pristávaní resp. na zemi (ground spoiler). Tzv. letový rušič vztlaku (flight spoiler), čo je spravidla časť klapiek lift spoilera (wing spoiler), sa však používa aj ako krídelko (aileron) alebo aerodynamická brzda. Okrem toho sa výrazom „speed brake system“ označuje aj sústava všetkých spoilerov.[chýba zdroj]

Použitie[upraviť | upraviť zdroj]

Brzdiaca klapka sa používa, keď pilot potrebuje z nejakého dôvodu znížiť rýchlosť stroja; najčastejšie pri pristávaní. Klapka sa vysunie a zvýši sa aerodynamický odpor, čo má za následok zníženie rýchlosti. Uhol vyklopenia sa dá často regulovať podľa potreby - čím väčší uhol, tým je brzdenie rýchlejšie.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b Aerodynamická brzda. In: Encyclopaedia Beliana. 1. vyd. Bratislava : Encyklopedický ústav SAV; Veda, 1999. 696 s. ISBN 80-224-0554-X. Zväzok 1. (A – Belk), s. 61.