Preskočiť na obsah

Alica v krajine zázrakov (kniha)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
O adaptáciách diela pozri Alica v krajine zázrakov.
Alica v krajine zázrakov
Alice's Adventures in Wonderland

Titulná strana z pôvodnej edície (1865)

Autor Lewis Carroll
Pôvodný jazyk anglický
Krajina vydania Anglicko
Nakladateľstvo originálneho vydania Macmillan
Dátum 1. vydania originálu 26. november 1865
Ilustrátor originálneho vydania John Tenniel
Literárny žáner detská fikcia
Chronológia
Nasledujúci diel Za zrkadlom
Slovenské vydania knihy

Alica v krajine zázrakov (tiež známe ako Alicine dobrodružstvá v krajine zázrakov, v origináli Alice's Adventures in Wonderland) je dielo anglického matematika a logika Lewisa Carrolla (vlastným menom Charles Lutwidge Dodgson) z roku 1865, ktorý ju údajne napísal pre malé dievčatko Alicu Liddellovú. Dielu sa dostalo vedeckej interpretácie a bolo označené za výnimočné.

Sama hlavná postava, neustále ohromená Alica, v mimovoľných reakciách na imaginatívny svet plný obdivuhodností rýchlo prechádza v strnulé, inokedy zas tvrdohlavé dievča s ráznym riešením fantazijných zápletiek, spôsobených obyvateľmi ríše. Javí sa ako ochotná a prívetivá, ako aj neústupčivá až tvrdošijná, pritom stále detsky sympatická. Carrollov um logicky zviazať absurdum sveta v celej šírke a predstieraná prirodzenosť aj znalosť detského správania, zaručili dielu svetové uznanie a prerod v klasiku. Dielo sa dočkalo pokračovania: Za zrkadlom a čo tam Alica našla (tiež známe ako Za zrkadlom a s čím sa tam Alica stretla, v origináli Through the Looking Glass and What Alice Found There z 1872).

História príbehu o Alici[upraviť | upraviť zdroj]

Lorin Charlotte Liddellová, Alice Pleasance Liddellová (pozri fotografiu), Edith Mary Liddellová boli tri mladistvé dievčatká, sestry, s ktorými Lewis Carroll cestoval loďkou po Temži z Oxfordu do Godstowu. Počas plavby sa Alice opýtala Carrolla, či by im nerozprával príbeh – rozprávku. A Carroll tak zapustil korene pozoruhodného príbehu, súhlasným gestom – začatím rozprávaním o Alici, ktorá svojím pádom do králičej nory vniesla bizarne fantastické prvky do svojho rozprávkového života. Alice niekoľkokrát prosila, aby jej Carroll príbeh napísal a mohla si ho kedykoľvek čítať až nakoniec Carroll podľahol prianiu dieťaťa a naozaj spis vytvoril a odovzdal ho Alici (nazval ho Alice's Adventures Under Ground). Na Vianoce v roku 1864 potom Alice dostala od Carrolla darček – prepracované a rozšírené rozprávanie i s ilustráciami. Nasledujúci rok bol potom spis vydaný s profesionálnymi ilustráciami Johna Tenniela (pozri sprievodné ukážky) a s ešte viac podrobnosťami (nazvaný Alice's Adventures in Wonderland).

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Alenka v říši divů na českej Wikipédii.