Aljašský ropovod

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Trasa Aljašského ropovodu

Aljašský ropovod (ang. Trans-Alaska Pipeline System) je strategicky významný ropovod v USA, tiahnuci sa od severného pobrežia Aljašky k južnému.

V roku 1968 boli na severe Aljašky objavené bohaté ložiská ropy. O deväť rokov neskôr už Spojené štáty uviedli do prevádzky 1 270 km dlhý ropovod, pretínajúci Aljašku od Severného ľadového oceánu (Prudhoe Bay) až k nezamŕzajúcemu prístavu Valdez na južnom pobreží Aljašky. Tu sa ropa prečerpáva do obrovských tankerov a odváža sa do rafinérií v ostatných štátoch USA. Ropovod dopravuje asi 20% celkovej spotreby v USA a jeho vybudovanie stálo 8 miliárd dolárov. Po celej svojej dĺžke sa vplyvom teplôt rozťahuje a zmršťuje až o 240 metrov.

Aljašský ropovod

Ropa sa ťaží z hĺbky 2 700 metrov pod povrchom a jej teplota dosahuje viac ako 60°C. Táto teplota sa však nesmie prenášať do potrubia, lebo to by spôsobovalo roztápanie permafrostu a celá konštrukcia ropovodu by sa zrútila. Preto je celé potrubie izolované a na podpory sa inštalujú teplotné radiátory, ktoré teplotu vyžarujú do priestoru. Potrubie je uložené na valcoch a tak sa môže po dĺžke ľubovolne rozpínať. Dĺžková rozpínavosť sa kompenzuje bočným točením potrubia. Cena výstavby ropovodu sa ropným spoločnostiam vrátila za 2 roky.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]