Amfiktyónia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Delphi

Amfiktyónia bol náboženský spolok niekoľkých kmeňov v Grécku, ktorý strážil určité posvätné miesto, jeho majetky a pútnikov, ktorí do tohto centra prichádzali, organizoval náboženské slávnosti a hry, zabezpečoval chrám materiálne.

Pomenovanie vzniklo z gréckych slov amfi = okolo + ktizein = zakladám, usadzujem.

Elidská amfiktyónia[upraviť | upraviť zdroj]

Amfiktyónie vznikali v starovekom Grécku už v 9. a 8. storočí pred Kr. Najstaršia amfiktyónia vznikla v Elide na Peloponéze a zabezpečovala ochranu Olympie, kde sa konali pravidelne olympijské hry. Kmene, ktoré boli členmi elidskej amfiktyónie zabezpečovali posvätný mier (ekecheiriá), aby sa mohli na olympijských hrách zúčastniť športovci aj pútnici z celého gréckeho sveta. Štát, ktorý porušil posvätný mier, bol vylúčený z olympijských hier.

Délsko-aténska amfiktyónia[upraviť | upraviť zdroj]

vznikla okolo Apollónovho chrámu na ostrove Délos. Okolo tejto náboženskej inštitúcie sa postupne vytvoril délsky námorný spolok na ochranu gréckych mestských štátov pred útokmi Peržanov. Aténčania každý rok vysielali na ostrov zvláštnu loď s posolstvom a darmi do chrámu.

Pylso-delfská amfiktyónia[upraviť | upraviť zdroj]

Najslávnejšia amfiktyónia vznikla okolo chrámu bohyne Démétér v Antele pri Termopylskom priesmyku. Na jej ochranu sa spojilo dvanásť kmeňov (Ióni, Dóri, Boióťania, Thessalovia, Lokrovia, Dolopovia, Magneti, Ainianovia a ďalšie). Zástupcovia týchto kmeňov sa schádzali na jar a na jeseň každého roku a spoločne uctievali bohyňu Demétér. Neskôr sa pylská amfiktyónia (nazvaná podľa skráteného pomenovia Termopýl (Pylai – brány) spojila s mladšou amfiktyóniou, ktorá vznikla na ochranu Apollónovej veštiarne v Delfách. Členovia spolku viedli „sväté vojny“ proti kmeňom, ktoré ohrozovali amfiktyóniu: v 6. storočí pred Kr. proti Krisom a v 5. a 4. storočí pred Kr. proti Fókom. Do druhej svätej vojny proti Fókom zasiahol aj macedónsky kráľ Filip II. a po ich porážke v roku 346 pred Kr. získal miesto v amfiktyónii namiesto nich a ich dva hlasy pri hlasovaní v amfiktyónii.