Andrej Nikolajevič Tupolev

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 17:58, 17. marec 2008, ktorú vytvoril Peter439 (diskusia | príspevky) (→‎Pozri aj: +externé)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Andrej Nikolajevič Tupolev(rus. Андрей Николаевич Туполев) (* 10. október 1888 - † 23. december 1972) bol ruský letecký konštruktér.

Ranný život

Tupolev sa narodil v Pustomazove, v Rusku. Počas jeho kariéry, navrhol a viedol výrobu u viac ako 100 typov lietadiel, z ktorých niektoré zmenili 78 rekordov vo svetovom letectve. Ako uznanie jeho práci bol Tupolev vyhlásený za čestného člena Brtiskej královskej leteckej spoločnosti-Royal Aeronautical Society a Amerického Inštitútu Letectva a Astronautiky - American Institute of Aeronautics and Astronautics.

Návrh Tu-95

Po jeho rehablitácií v roku 1955, Tupolev navrhol a začal s testami unikátneho turbovrtuľového strategického bombardéru Tu-95. Po niekoľkých rokoch bol Tupolev schopný odraziť s týmto lietadlom konkurenciu od Vladimira Myasischeva a jeho serie M-4, prúdovo poháňaných strategických bombardérov. Toto bolo znakom poďakovania k Tupolevému blízskemu vzťahu s Nikitom Chruščovom, ktorý odsúdil Stalinove činy, ktorými bol aj Tupolev obeťou.

Komerčné letectvo

V rovnakom čase, Tupolev predstavil druhé prúdové lietadlo na svete,Tu-104. Po tomto lietadle nasledovala výroba sérií prepravných prúdových lietadiel, obsahujúca aj nadzvukový Tu-144, navrhnutý Tupolevým synom Alexejom (1925–2001).

Pozri aj

Externé odkazy