Agneša Francúzska (1260)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Anežka Francúzska (1260))
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Agneša Francúzska
francúzska princezná
Narodenie1260
Úmrtie19. december 1325
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Agneša Francúzska
Anežkina pečať

Anežka Francúzska (franc. Agnès de France, * 1260 – † 19. december 1325) bola francúzska princezná, dcéra kráľa Ľudovíta IX. a Margaréty Provensalskej, vydatá burgundská vojvodkyňa. Pochádzala z dynastie Kapetovcov.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Anežka bola pravdepodobne posledným potomkom kráľovského páru a ako devätnásťročná sa v roku 1279 vydala za burgundského vojvodu Róberta II.

Róbert Burgundský zomrel v roku 1306[1] a Anežka sa stala regentkou vojvodstva, významne ovplyvňovala politiku svojich synov i po dosiahnutí plnoletosti. Dve dcéry výhodne vydala za francúzskych princov a snažila sa pomôcť svojej uväznenej dcére Margaéte. Margaréta však vo väzení v roku 1315 zomrela a jej manžel Ľudovít X. ju nasledoval o rok neskôr. Zostala po nich dcéra Jana, päťročná Anežkina vnučka a dedička francúzskeho trónu. Anežka sa snažila dievčatko získať do svojho opatrovníctva. Po nástupe Filipa V. na francúzsky trón podporovala kompromis – Jana sa vzdala nárokov na francúzsky trón výmenou za Navarrské kráľovstvo.

Anežka manžela prežila o celých dvadsať rokov a bola pochovaná po jeho boku v kláštore Cîteaux. Náhrobok sa do súčasnosti nezachoval.

Deti[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. www.fmg.ac

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Anežka Francouzská (1260-1325) na českej Wikipédii.