Preskočiť na obsah

Kláštor Cîteaux

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Kláštor Cîteaux

Klášor Cîteaux je kláštor v Saint-Nicolas-lès-Cîteaux, založený v roku 1098 pôvodne ako benediktínsky kláštor. Má asi 35 členov.

Počas reformy benediktínskeho rádu sa niekoľko pokrokových mníchov z benediktínskeho kláštora Molesme vydalo do neosídlenej krajiny. 20 km od Dijonu na starej rímskej ceste v mieste zvanom Citeaux založili mnísi nový kláštor a pomenovali ho podľa míľnika Cistercium. Tento názov sa neskôr vžil pre celý novovzniknutý mníšsky rád.

Kláštor Citeaux sa stal materským kláštorom všetkých novovzniknutých kláštorov cisterciánskeho rádu, ktoré mali voči nemu podriadené postavenie. Organizácia rádu bola pevne spojená filiačnými väzbami a opát Cîteaux bol najvyššie postavenou osobou rádu, čo sa prejavovalo i pravidelným zasadaním generálnej kapituly. Každoročne sa 14. septembra zišli opáti zo všetkých dcérskych kláštorov do Cîteaux a rokovali o potrebách rádu.

O význame kláštora svedčí, že si ho ako miesto posledného odpočinku vybrala rada burgundských vojvodov. Pohrebisko bolo zničené počas Francúzskej revolúcie v roku 1791. Býva porovnávané s nekropolou francúzskych kráľov Saint-Denis.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Martine Plouvier, Alain Saint-Denis (dir), Pour une histoire monumentale de l’abbaye de Cîteaux, Cîteaux, commentarii cistercienses, Association Bourguignonne des Sociétés Savantes, 1998, kapitola od Marie-Françoise Damongeot a Martine Plouvier Cîteaux-nécropole : la « saint-Denis bourguignonne »

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Klášter Citeaux na českej Wikipédii.