Bazilika Saint-Denis

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Bazilika Saint-Denis

Bazilika Saint-Denis je gotický kostol v Saint-Denis (dnes na severe metropolitnej oblasti Paríža) a historické sídlo rovnomenného opátstva. Po stáročia slúžil ako pohrebisko francúzskych kráľov. V roku 1966 sa kostol stal sídlom biskupa a získal tak štatút katedrály. Budova má veľký historický a architektonický význam.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Svätý Denis je patrón Francúzska. Podľa legendy bol prvým parížskym biskupom a na mieste jeho popravy vybudoval kaplnku zlatník Elígius, sám neskôr tiež svätorečený. Nedochovaná kaplnka je opísaná v životopise sv. Elígia:

Predovšetkým Elígius vystaval hrobku pre svätého mučeníka Denisa s mramorovým baldachýnom zlatom a klenotami vyzdobeným. (Na vrchole hrobky) vytvoril korunku a veľkolepé priečelie a oltár obklopil zlatými sekerami do kruhu usporiadanými. Tam umiestnil zlaté okrúhle a vyšperkované jablká. Vybudoval kazateľnicu a bránu striebornú a strechu oltára na strieborných sekerách. Pred hrobku umiestnil zástenu a vybudoval vonkajší oltár pri nohách svätého mučeníka. Takú pracovitosť tam na príkaz svojho kráľa predviedol, že dodnes sa sotva kde inde v Galii nachádza väčší div.[1]

Počas 7. storočia tu založil opátstvo Saint-Denis s kostolom a benediktínskym kláštorom franský kráľ Dagobert I. (vládol 628637). Kostol sa stal pútnickým miestom a pohrebiskom francúzskych kráľov. Sú tu pochovaní takmer všetci panovníci z obdobia medzi 10. a 18. storočím i mnohí z obdobia ešte staršieho. Kostol bol často tiež využívaný na korunovácie kráľovien (nie však kráľov, k tomuto účelu bola tradične využívaná katedrála Notre-Dame v Reims). Saint-Denis sa skoro stalo sídlom opáta s rozsiahlym kláštorným komplexom. V 12. storočí dal opát Suger kostol prestavať s využitím inovatívnych stavebných a dekoratívnych techník. Vďaka tomu je Saint-Denis niekedy označované ako prvá skutočne gotická stavba.[2] Bazilika v dnešnej podobe je ukážkovou stavbou strednej gotiky a poslúžila ako vzor pri výstavbe viacerých katedrál a opátstiev v severnom Francúzsku, v Anglicku i v iných krajinách.

Architektúra[upraviť | upraviť zdroj]

Arkáda opáta Sugera

Bazilika Saint-Denis bola prvou významnou stavbou, ktorej prevažná časť bola postavená v gotickom slohu. Vzhľadovo i stavebne sa odlíšila od románskej architektúry natoľko, že sa pre stavby postavené v podobnom duchu začal používať pojem „francúzsky sloh“ (Opus Francigenum). Pojem gotika sa rozšíril až neskôr.

V dnešnej podobe má pôdorys kostola tvar kríža ako veľa iných bazilík: do hlavnej lode ústia nižšie lode a nad nimi okná. Na severnej strane stavby je ďalšia priečna loď tvorená radom kaplniek. Na západnej strane baziliky sa nachádzajú tri portály a kruhové okno, na južnej strane veža. Východnú loď lemujú z oboch strán arkády a je zakončená apsidou s deviatimi kaplnkami. Pod touto loďou sú krypty.

Zoznam najvýznamnejších panovníkov pochovaných v Saint-Denis[upraviť | upraviť zdroj]

Hrob Karola Martela
Hrob Karola I. z Anjou
Hrob Filipa IV.

Fotogaléria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Voľný preklad z Život svätého Elígia (anglicky)
  2. Banister Fletcher, A History of Architecture on the Comparative Method.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Bazilika Saint-Denis na českej Wikipédii.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Bazilika Saint-Denis na českej Wikipédii.