Katedrála

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Katedrála je kresťanský chrám, ktorý slúži ako hlavný chrám diecézy alebo eparchie, resp. sídelný chrám biskupa, či sídelný kostol seniorátu. Katedrály sú v katolíckej, pravoslávnej, anglikánskej, evanjelickej a v niektorých iných protestantských cirkvách. Ak má biskup dva sídelné chrámy, druhý sa označuje ako konkatedrála.

Ak má biskup nejakú hodnosť alebo právomoc, aj jeho katedrála dostáva príslušný titul - metropolitná, patriarchálna.[1]

V architektúre sa termín katedrála používa v mierne odlišnom význame. Ako katedrálu označuje konkrétny typ veľkého gotického kostola, pozri gotická katedrála. Môže ísť nielen o biskupský kostol, ale napríklad aj o kláštorný kostol niektorých mníšskych rádov (benediktínsky či cisterciánsky).

Slovo katedrála pochádza z gréckeho καθέδρα (kathedra), čo znamená stolec, kreslo. V období antiky sa tak označovalo sedadlo sudcu, učiteľa a predstaveného,[1] v kresťanskom staroveku a stredoveku biskupský stolec (trón). Katedrála teda označuje chrám, v ktorom je biskupský stolec.

Niektoré slovenské katedrály[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b Mons. Viliam Judák: "Katedrála – matka chrámov v diecéze." In: Pútnik svätovojtešský 2011. Trnava : Spolok svätého Vojtecha, 2010, s. 33. ISBN 978-80-7162-824-8

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • Ciagá, Graziella Leyla: Katedrály, Slovart, 2006
  • Mons. Viliam Judák: "Katedrála – matka chrámov v diecéze." In: Pútnik svätovojtešský : Kalendár na rok 2011. Zostavili Mária Vyskočová a Slavomír Ondica. Trnava : Spolok svätého Vojtecha, 2010, s. 33-63. ročník 139 ISBN 978-80-7162-824-8

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]