Animal Liberation Front

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 03:43, 19. september 2009, ktorú vytvoril Xqbot (diskusia | príspevky) (robot Pridal: lb:Animal Liberation Front; kozmetické zmeny)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Súbor:ALFbeagles.jpg
Britskí aktivisti AFL s oslobodenými bíglami zo spoločnosti Boots Group (november 1990). Spoločnosť nakoniec laboratórium predala a zvyšných bíglov odkúpila Linda McCartneyová.[1]

Animal Liberation Front (ALF) je skupina radikálnych ochrancov práv zvierat, ktorí uskutočňujú priame akcie na ich oslobodenie a ochranu. Ich konania sú často v rozpore so zákonom ako napríklad oslobodzovanie zvierat z laboratórií a kožušinových fariem, sabotáže testovacích a výskumných zariadení a ďalšie. Tieto akcie bývajú označované ako ekoterorizmus.

Za zakladateľa organizácie je považovaný britský aktivista za práva zvierat Ronnie Lee, ktorý ju v roku 1976 pomenoval. Podľa ALF filozofie môže byť akýkoľvek čin, ktorý podporí oslobodenie zvierat bez ublíženia ľudí a zvierat, považovaný za ALF akciu.[2]

ALF nie je členská organizácia ale skupina odporu bez vodcu. Pôsobí ako zastrešenie pre činy aktivistov. Bunky ALF sú aktívne v 42 krajinách, vrátane Slovenska.[3] Podľa dokumentu Behind the Mask z roku 2006 je celé hnutie decentralizované a bez vodcu. Bunky operujú samostatne a môžu sa skladať iba z jedného člena.

V januári 2005 označilo Americké ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť ALF ako teroristickú hrozbu.[4]

Referencie

  1. Vogue Magazine, 23. október 2003.
  2. Best, Steven & Nocella, Anthony J. (eds), Terrorists or Freedom Fighters?, Lantern Books, 2004, s. 8.
  3. www.directaction.info denník akcií (9. 3. 2008)
  4. Rood, Justin. "Animal Rights Groups and Ecology Militants Make DHS Terrorist List, Right-Wing Vigilantes Omitted", Congressional Quarterly, 25. marec 2005.

Pozri aj

Iné projekty

Ďalšia literatúra a zdroje

Knihy
Filmy
  • Behind the Mask (2006) / Earthlings (2003)

Externé odkazy