Antimodernizmus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Antimodernizmus (lat.) môže byť:

1. filozofické stanovisko, ktoré sa zakladá na tradicionalizme a konzervativizme a ktoré odmieta tak modernú transformatívnu interpretáciu starších, ako aj obsahové a významové zrovnoprávnenie novších alebo vznikajúcich tradícií. Vzťah antimodernizmu k tradícii je emocionálny a imitatívny. Antimodernizmus vidí optimálnu podobu súčasného v čírej aplikácii tradičného, pričom vybraným tradíciám prisudzuje terapeutické účinky na súčasnosť. Tým sa odlišuje od postmoderného antimodernizmu, ktorý vychádza zanamnestického myslenia a ktorý sa zameriava proti eurocentrickému provincializmu západných tradícií a spája prvky diferentných tradícií so základnými formami modernej skúsenosti.

2. reakcia rímskokatolíckej cirkvi na katolícky modernizmus, ktorá sa v prvom desaťročí 20. storočia prejavila vynucovaním si lojality od progresívnych teológov s integralistickými cirkevnými kruhmi (Pius X., prísaha proti modernizmu, predpísaná 1910 a zrušená 1967).

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • FILIT – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.
Symbol rozcestia

Toto je rozlišovacia stránka. Obsahuje rozličné významy uvedeného hesla.

Ak ste sa sem dostali cez odkaz v článku, prosím, vráťte sa a opravte ho tak, aby odkazoval priamo na najvhodnejší význam.