Archidamos I.

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Archidamos I.
kráľ Sparty
Panovanie
DynastiaEurypontovci
Panovanie665 pred Kr. – 645 pred Kr. (letopočty sú fiktívne)
PredchodcaAnaxandridas I.
NástupcaAnaxilaos
Rodina
Potomstvo
OtecAnaxandridas I.

Archidamos I. alebo Archidámos I. (starogr. Αρχίδαμος) bol kráľom Sparty (možno mýtickým) približne od roku 665 pred Kr. do roku 645 pred Kr. Pochádzal z kráľovskej rodiny Eurypontovcov.

Od antických historikov nemáme takmer žiadne zachované záznamy o dobe údajnej vlády Archidama I. Navyše nám podávajú dve rozličné verzie mien panovníkov rodu Eurypontovcov, ktorí v tom čase mali vládnuť. Historik Herodotos uvádza dynastiu kráľov Eurypontovcov od Theopompa v zostupnom poradí z otca na syna takto: Theopompos, Anaxandridas, Archidamos, Anaxilaos, Leótychidas atď.

Podľa Pausania následníkom Theopompa sa stal jeho vnuk Zeuxidamos, lebo jeho syn Archidamos predčasne zomrel. Následníkom Zeuxidama bol jeho syn Anaxidamos a až po ňom vládol Archidamos (syn Anaxidama).

Otázka, že ktorá z týchto dvoch verzii je dôveryhodnejšia pravdepodobne zostane nezodpovedaná. Väčšina novovekých historikov (Lendering, Adams a iní) sa však prikláňa k Herodotovi, ktorého záznamy sú staršieho dáta. Pretože zachované záznamy antických autorov sú veľmi kusé a nejednotné, táto minulosť Sparty nám zaiste zostane zahalená závojom tajomstva.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]


Archidamos I.
Vladárske tituly
Predchodca
Anaxandridas I.
kráľ
665 pred Kr.645 pred Kr. (letopočty sú fiktívne)
Nástupca
Anaxilaos