Preskočiť na obsah

Ardžuna

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Ardžuna alebo Aržuna je jedna z hlavných postáv indického eposu Mahábhárata (najdlhšia báseň na svete). Tretí syn Pándua sa preslávil oddanou službou a priateľstvom s Krišnom, a tiež veľkým umením v boji s lukom.

Socha Ardžunu v uliciach Bali

Ardžuna sa narodil Pánduovej prvej manželke Kuntí a indickému bohu Indrovy. Oplýval nadľudskou silou a bol blízkym priateľom Krišnu už z minulých životov (Nara a Náráján).

Ardžuna vyrastal spoločne s Kuntí, Pánduom a jeho dvomi staršími a dvomi mladšími bratmi. O svojho otca však čoskoro prišiel, a tak sa musel postaviť na vlastné nohy. Dostal sa do bojovej školy, kde ho učil bojovať Kripa. Keďže Kripa neovládal magické zbrane, stal sa neskôr ich učiteľom Dróna. Prekonal v lukostrelbe všetkých žiakov vrátane vlastných bratov, a Dróna si ho mimoriadne obľúbil. Mahábhárata detailne popisuje výuku lukostrelby Ardžuny a ďalších Drónových žiakov pomocou malého dreveného vtáka na strome. Jedine Ardžunovi bolo povolené vystreliť na neho, pretože dokázal, že len on jediný sa svojim zrakom urpiamil na tento jediný cieľ.

Stretol tu tiež svojho nepriateľa na život a na smrť, o ktorom nevedel, že je jeho brat. Karna bol pevne rozhodnutý čo najviac Ardžunu zahanbiť a v čestnom boji ho poraziť. Všetky jeho pokusy však vyšli nazmar.

Ardžuna sa stretával s Krišnom, ktorý mu bol viac ako veľkou pomocou proti stálej nenávisti zo strany Kuruovcov. Vďaka Krišnovi a Vidurovi sa mu podarilo zachrániť z horiaceho paláca a množstva ďalších nebezpečenstiev.

Dôsledkom Judhišthirovej hry v kocky sa dostal spolu so svojimi bratmi do vyhnanstva, kde sa oddelil od svojich bratov a od Draupadí - spoločnej manželky Pánduovcov, a vyrazil na pútnik na cestu. Počas nej pomohol bohovi ohňa Agnimu spáliť les Khándava tým, že bojoval so všetkými bohmi naraz, vrátane vlastného otca Indru, a tým im znemožnil uhasiť Agniho oheň. Za túto službu získal Ardžuna skvelý luk Gándíva a dva tulce s nekonečným počtom šípov, s ktorými neskôr vyhral každú bitku.

Počas vyhnanstva Pánduovcov zachránil svojho nepriateľa Durjódhanu pred Gandharvami, čo neskôr zachránilo život jemu a jeho bratov. Durjódhana mu musel počas veľkej bitky na Kurukšétre vydať 5 mocných šípov stvorených na zabitie piatich mocných Pánduovcov. Vo vyhnanstve v lese tiež na nesúhlas svojich bratov odišiel na pútnu cestu, počas ktorej získal od bohov všetky magické zbrane.

Vyhnanstvo vo Viráte

[upraviť | upraviť zdroj]
Krišna a Ardžuna na Kurukšétre

Posledný rok vyhnanstva prežil Ardžuna so svojimi bratmi v meste Viráta, kde bol prezlečený za Eunucha a učil ženy z paláca spievať a tancovať. Kliatba, podľa ktorej celý rok nepomyslí na ženu, mu prišla vhod. Počas útoku Kuruovcov na Virátu sám, len s pomocou princa z Viráty, porazil celú Kuruovskú armádu aj s hrdinami ako je Bhíšma, Karna alebo Dróna. Po bitke on a jeho bratia prezradili svoju totožnosť.

Bitka na Kurukšétre

[upraviť | upraviť zdroj]

Po skončení vyhnanstva sa začala veľká bitka na Kurukšétre, ktorú po dlhých bojoch a takmer stopercentných stratách vyhrali Pánduovci. Väčšinu nepriateľských bojovníkov zabil práve Ardžuna spolu so svojim bratom Bhímou. Svojho najväčšieho rivala, Karnu, zabil práve v momente, keď sa snažil vytiahnúť koleso svojho kočiara.

Počas vojny prišiel Ardžuna o svojich dvoch synov, Iravána a Abhimanjua. Iráván bol zabitý rákšasou a Abhimanju spoločnými silami najlepších Kuruovcov. Spolu s bratmi sa vďaka Krišnovi vyhol nočnému zabíjaniu.

Ardžuna zomrel za svoj život dvakrát. Prvýkrát ho po bitke zabil jeden z jeho synov, no bol oživený vďaka čarovnému drahokamu. Druhýkrát zomrel spolu s Draupadí a svojimi bratmi pri stúpaní na nebeskú horu, na ktorú sa dostal iba Judhišthira. Po smrti sa Ardžuna spolu s bratmi dostal do pekla, kde strávili niekoľko sekúnd za malé množstvo ich hriechov. Následne sa dostali do neba.

Pánduovci

[upraviť | upraviť zdroj]