Preskočiť na obsah

Arrow

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Arrow
Originálny názov Arrow
Žáner Superhrdinská fikcia
Dráma
Akčný
Kriminálny
Mysteriózny
Námet Greg Berlanti
Marc Guggenheim
Andrew Kreisberg
Krajina Spojené štáty Spojené štáty
Pôvodný jazyk Angličtina
Počet sérií 8
Počet častí 170 zoznam častí)
Produkcia
Výkonný producent David Nutter (pilot)
Sarah Schechter
Wendy Mericle
Andrew Kreisberg
Marc Guggenheim
Greg Berlanti
Producent J. P. Finn
Wendy Mericle
Todd Pittson
Ben Sokolowski
Keto Shimizu
Glen Winter
Dĺžka časti 40 – 43 minút
Produkčná spoločnosť Bonanza Productions
Berlanti Productions
DC Entertainment
Warner Bros. Television
Distribútor Warner Bros. Television Distribution
Vysielanie
Pôvodné 10. október 2012 –
súčasnosť
The CW
Obsadenie

Arrow je americký akčný televízny seriál stanice The CW, ktorého autormi sú Greg Berlanti, Marc Guggenheim a Andrew Kreisberg. Seriál je založený na DC Comics superhrdinovi, Green Arrow. Seriál mal premiéru na stanici The CW, 10. októbra 2012. Nakrúca sa hlavne vo Vancouveri a hlavnou postavou je miliardár Oliver Queen (Stephen Amell), z ktorého sa po piatich rokoch strávených na nehostinnom ostrove stal superhrdina bojujúci proti zločinu a korupcii pomocou luku a šípov. Na rozdiel od komiksov, Queen zo začiatku nepoužíva prezývku „Green Arrow“.

Arrow získal od kritikov hlavne pozitívne recenzie. Priemerná sledovanosť prvej série bola okolo 3,68 miliónov divákov a obdržala tri ocenenia a veľké množstvo nominácií. V októbri 2014 mal premiéru spin-off s názvom The Flash.

V januári 2019 bol seriál obnovený na finálovú ôsmu sériu pozostávajúcu z 10 epizód.

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

Príbeh sleduje Olivera Queena (Stephen Amell), miliardára zo Starling City, ktorý bol päť rokov považovaný za mŕtveho, pretože sa plavil na rodinnej jachte, ktorá stroskotala pri záhadnom ostrove Lian Yu. Obeťami tejto udalosti sa stal jeho otec Robert (Jamey Sheridan) a sestra Oliverovej priateľky, Sara Lanceová (Caity Lotz). Po piatich rokoch strávených na zdanlivo opustenom ostrove a ďalších iných miestach je zachránený a privezený späť do Starling City. Po svojom návrate sa znovu stretne so svojou matkou Moirou (Susanna Thompson) a jej novým manželom Walterom (Colin Salmon). Tiež ho privíta jeho mladšia sestra Thea (Willa Holland) a najlepší kamarát Tommy (Colin Donnell). Oliver sa so svojou bývalou priateľkou snaží znovu zblížiť, tá ho však viní zo smrti svojej sestry Sary, o ktorej sa dozvedela, že mala s Oliverom pomer.

Cez deň hrá Oliver milionárskeho playboya ale v noci sa z neho stáva strážca v zelenej kapucni s lukom a šípmi. V prvej sérii plní otcovo prianie odčiniť hriechy rodiny Queenovcov, bojovať so skazenou spoločnosťou a vrátiť Starling City stratenú slávu. Pretože jedná proti zákonom, zameria sa na neho detektív Quentin Lance (Paul Blackthorne), otec Laurel (Katie Cassidy) a Sary, ktorý je odhodlaný dostať ho za každú cenu, aj keď nepozná jeho identitu. Oliverovi v boji so zločinom pomáha bývalý vojak John Diggle (David Ramsey) a neskôr sa do jeho tímu pridá Felicity Smoaková (Emily Bett Rickards) a ďalší.

V druhej sérii musí Arrow čeliť útokom zo strany bývalého austrálskeho agenta, Sladea Wilsona (Manu Bennett), s ktorým sa spoznal na ostrove a chystá sa mu pomstiť. Tretia séria sa venuje konfliktu so záhadným a mocným Ra's al Ghulom (Matthew Nable) a štvrtá séria priniesla nového nepriateľa, Damiena Darhka (Neal McDonough).

Postavy[upraviť | upraviť zdroj]

 • Oliver Queen / Arrow (Stephen Amell): Miliardár a plejboj, ktorého tajnou identitou je superhrdina Arrow. Po tom, ako stroskotal na izolovanom ostrove a strávil na ňom päť rokov, vracia sa do svojho rodného mesta Starling City rozhodnutý napraviť chyby svojho otca a bojovať so zločinom.
 • Laurel Lance / Black Canary (Katie Cassidy): Právnička a Oliverova ex-priateľka, z ktorej sa neskôr stáva superhrdinka Black Canary.
 • Tommy Merlyn (Colin Donnell): Oliverov najlepší priateľ. Je tiež synom Malcolma Merlyna, hlavného antagonistu prvej série seriálu. Rovnako ako Oliver, aj on miluje Laurel.
 • Thea Queen / Speedy (Willa Holland): Oliverova mladšia sestra. V prvej sérii prekonala svoju drogovú závislosť.
 • Moira Queen (Susanna Thompson): Oliverova matka.
 • Detektív Quentin Lance (Paul Blackthorne): Otec Laurel a detektív v Starling City. On a Arrow v druhej sérii začínajú spolupracovať v boji so zločinom.
 • John Diggle / Spartan (David Ramsey): Bývalý vojak a Oliverov bodyguard, ktorý mu pomáha bojovať so zločincami.
 • Felicity Smoak / Overwatch (Emily Bett Rickards): IT inžinierka v Oliverovej firme Queen Consolidated. Po tom ako jej Oliver prezradí svoju tajnú identitu, stáva sa členkou jeho tímu, rovnako ako Diggle.
 • Roy Harper / Arsenal (Colton Haynes): Zlodej, ktorý sa spriatelí s Theou, a po tom ako mu Arrow zachráni život sa stáva jeho pomocníkom.
 • Malcolm Merlyn / The Dark Archer (John Barrowman): Tommyho otec a úhlavný nepriateľ Arrowa. Malcolm sabotoval rodinnú jachtu Queenovcov a tak zapríčinil smrť Oliverovho otca.
 • Slade Wilson / Deathstroke (Manu Bennet): ASIS agent, ktorý pomáhal Oliverovi prežiť jeho prvý rok na ostrove. V druhej sérii ale prichádza do Starling City s úmyslom pomstiť sa Oliverovi a jeho rodine za udalosti, ktoré sa na ostrove stali.
 • Amanda Waller / Šéfka A.R.G.U.S. (Cynthia Addai Robinson): Bola zastrelená (S04E11) kapitánom jednotky Shadowspire pretože odmietla vydať prístupové kódy k protokolu Rubicon (balistický protokol navrhnutý tak aby zabránil každej krajine v odpálení jadrovej zbrane)
 • Lyla Michaels / manželka Johna Diggle (Audrey Marie Anderson) po smrti Amandy Waller nastupuje ako nová šéfka A.R.G.U.S.-u

Série a časti[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj Zoznam častí seriálu Arrow
Séria Časti Pôvodne vysielané
Premiéra série USA Finále série USA Stanica USA
1 23 10. október 2012 15. máj 2013 The CW
2 23 9. október 2013 14. máj 2014
3 23 8. október 2014 13. máj 2015
4 23 7. október 2015 25. máj 2016
5 23 5. október 2016 24. máj 2017
6 23 12. október 2017 17. máj 2018
7 22 15. október 2018 13. máj 2019

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]


Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Arrow (TV series) na anglickej Wikipédii.