Bľabot a bes

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Bľabot a bes (orig. The Sound and the Fury) je v poradí štvrtý román amerického spisovateľa Williama Faulknera. Vyšiel v roku 1929.

V roku 1998, Modern Library zaradila román Bľabot a bes na šieste miesto v jej zozname 100 najlepších anglicky písaných románov 20. storočia.[1]

Je to tragický príbeh rodiny Compsonovcov zo 4 rozličných pohľadov: 1. časť rozpráva Benjy, mentálne zaostalý syn, 2. časť rozpráva Quentin - jeho brat, ktorý spácha samovraždu na Harvarde, Jason - zlý, po peniazoch túžiaci brat a Dilsey, čierna slúžka, ktorá udržuje rodinu pokope svojou láskou. Každá z postáv vidí realitu iba z jej vlastnej perspektívy, každá žije vo svojej vlastnej realite, oddelenej od ostatných. Fakty v diele si musíme poskladať sami podľa seba, pretože autor sa nám vôbec nesnaží pomôcť. Minulosť, prítomnosť aj budúcnosť sú vyjadrené prítomným časom, preto sa zdá, akoby sa diali v rovnakom čase. Práve pre tieto techniky je veľmi náročné prečítať tento román.

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

1. kapitola – rozpráva ju najmladší Benjy, je mentálne postihnutý a nemý, Benjy často plače, najradšej má svoju sestru Caddy, vonia mu ako stromy, ich matka je stále chorá, o deti sa stará najmä slúžka Dilsey, pretože ich matka potrebuje pokoj a ich otec veľa pil, Benjy má narodeniny, tak mu Dilsey kúpila tortu, aby mal aspoň trochu pekný deň, no matka jej za to vynadala, vraj jej chce otráviť syna lacným koláčom, Benjy si popálil ruku pri kozube, Dilsey mu ju potom ošetrila. Benjy dokázal vycítiť, keď sa malo udiať niečo zlé. Benjy – Benjamin dostal pri narodení meno Maury, no keď zistili, že je mentálne chorý, zmenili ho na Benjy. Prvá kapitola je veľmi chaotická, písaná bez interpunkcie- iba bodky, a nedá sa chronologicky usporiadať, keďže ide o Benjyho spomienky prerušované okamihmi z prítomnosti.

2. kapitola – je z minulosti, rozpráva ju Benjyho brat Quentin, ktorý študuje na Harvarde. Dostal od otca hodinky, rozbil na nich sklíčko a vylomil ručičky, no aj tak neprestali tikať. Išiel do mesta a kúpil si dve trojkilové žehličky. Quentin nechápe, prečo si Caddy berie Herberta, nemá ho rád. Herbert sľúbil Jasonovi prácu v banke, keď doštuduje, Herbert si chcel získať aj Quentina a dal mu peniaze, no Quentin ich rázne odmietol. Quentin bol ešte panic a neznášal, že Caddy je promiskuitná, aj otcovi sa sťažoval, že sa mu nepáči, že je Caddy taká, no ten mu len povedal, aby sa tým netrápil. Caddy otehotnela, no nie s Herbertom, ten to zistil a vyhnal ju z domu.

3. kapitola – rozprávačom je Jason, dozvedáme sa, že Quentin sa už zabil a aj otec im zomrel, Jason musí tvrdo pracovať, aby uživil rodinu. Do rodiny im pribudla aj Caddyna dcéra Miss Quentin, Caddy ale s nimi nežije. Miss Quentin chodí poza školu, Jason si s ňou nevie rady. Jason sa správa ku ženám neúctivo, je veľmi nahnevaný na Caddy, že kvôli jej promiskuite sa rozišli s Herbertom a on nedostal sľubovanú prácu v banke. Caddy si žije ďalej hýrivým životom no dcére posiela peniaze šekom, jej matka ich nechce prijať a preto ich páli už 15 rokov, no Jason jej dáva falošné šeky a peniaze si odkladá pre seba, Miss Quentin dáva iba zopár drobných. Jason si o nej myslí, že je taká istá cundra ako jej matka.

4. kapitola – Dilsey chystá raňajky, Jason je nahnevaný, lebo mu niekto rozbil okno na izbe. Miss Quentin nevstala na raňajky, čo Jasona ešte viac nahnevalo a išiel do jej izby, tá bola prázdna, ušla cez okno. Ona rozbila Jasonovo okno a ukradla peniaze, ktoré posielala jej mama Caddy a on jej ich bral. Jason hľadá Miss Quentin, je hrozne nahnevaný, ale viac ho hnevá to, že nedostal tú prácu v banke kvôli Caddy, stále jej to nevie odpustiť. Jason hľadá Miss Quentin v susednom meste, no pobije sa so starcom z cirkusu a ten mu sekerou rozbije hlavu. Jason krváca a nechá sa odviezť domov. Benjy bol celý deň nervózny, ako by vedel, že sa stane niečo zlé. Luster vzal Benjyho povoziť sa na koči, dovezú sa na námestie, kde vidí ich bláznivú jazdu Jason, vynadá Lusterovi a pošle ich domov.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]