Babahoyo

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Babahoyo je mesto v Ekvádore. Bolo založené 30. septembra 1948 zákonným nariadením a je hlavným mestom provincie Los Ríos. Obmývajú ho dve rieky : San Pablo a Caracol, ktoré sa zlievajú do rieky Babahoyo, ktorá sa vlieva do rieky Guayas, a tá potom do Moremora. Jedna z najzaujímavejších exkurzií ponúka splavenie rieky Babahoyo, vedie na vidiek a umožňuje vidieť tradičný životný štýl miestnych campesinos, ktorí žijú na vidieku, sejú rastliny a chovajú dobytok. Pozornosť priťahujú plávajúce domy charakteristické pre túto oblasť.

Je spracovateľským a obchodným centrom pre okolitý poľnohospodársky región, mesto obchoduje s ryžou, cukrovou trstinou, ovocím, balzovým drevom a orechmi tagua (rastlinná "ivory"). Ryža a cukor sa spracovávajú v továrňach.

Pamätihodnosti[upraviť | upraviť zdroj]

Za zmienku stojace atrakcie samotného hlavného mesta provincie zahŕňajú svieže záhrady na Parque 24 de Mayo a hlavnú katedrálu mesta, ktorá je zdobená obrovskou nástennou mozaikou znázorňujúcu Pannu Máriu.

Gastronómia[upraviť | upraviť zdroj]

V Babahoyo je hlavným pokrmom "ceviche" z kreviet, rýb a mušlí. Iným známym jedlom z Babahoyo je "Caldo de manguera" ( polievka s párkom ).

Doprava[upraviť | upraviť zdroj]

Väčšina autobusových spoločností na linkách medzi Quito a Guayaquil stojí alebo prechádza cez Babahoyo. Quevedo spája Guayaquil po dvoch autostrádach, jedna vedie cez Balzar a Daule (nie je veľmi populárna); a druhá vedie cez Babahoyo.

Súradnice: 1°48'00" j.š 79°32'24 z.d