Bartolomé (Galapágy)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 15:38, 11. február 2017, ktorú vytvoril Gepetito (diskusia | príspevky) (Gepetito premiestnil stránku Bartolomé (ostrov) na Bartolomé (Galapágy))
(rozdiel) ← Staršia verzia | Aktuálna úprava (rozdiel) | Novšia verzia → (rozdiel)
Bartolomé
Skala Pináculo

Bartolomé je ekvádorský ostrov, ktorý spolu s inými ostrovmi tvorí súostrovie Galapágy. Je to sopečný ostrovček nachádzajúci sa blízko pobrežia ostrova Santiago. Bartolomé je jeden z „najmladších“ ostrovov súostrovia Galapágy. Tento ostrov a zátoka Sulivan Bay na ostrove Santiago dostali meno po námornom dôstojníkovi Sirovi Bartholomewovi Jamesovi Sulivanovi, prírodovedcovi a celoživotnom priateľovi Charlesa Darwina. Sir Sulivan bol poručík na palube brigy HMS Beagle patriacej Britskému kráľovskému námorníctvu. Meno ostrova Bartolomé je pošpanielčené meno Bartholomew. Sir Bartholomew James Sulivan spolu s Darwinom preslávili dané ostrovy.

Bartolomé má rozlohu 1,2 km² a jeho najvyšší bod je 114 m. Na ostrove sa nachádza preslávený štít v tvare hrotu nazývaný Pináculo (v preklade štít). Tento štít sa stal najznámejším prvkom súostrovia Galapágy. Na ostrove žijú tučniaky galapágske (Spheniscus mendiculus) a tulene hrivnaté (Otaria flavescens). Môžeme tu pozorovať aj rôzne lávové útvary a sopečné kužele.

Ostrov ponúka jednu z najkrajších scenérií súostrovia. Ostrov Bartolomé je vlastne vyhasnutá sopka. Nachádzajú sa tam rôzne červenozeme, suelos naranjas (v preklade oranžovozeme), suelos verdes (zelenozeme), černozeme a lesklé sopečné útvary. Na ostrove Bartolomé sa nachádza ľahko prístupný sopečný kužeľ, z ktorého sa návštevníkom naskytne úžasný výhľad na ostatné ostrovy.

Turisti na ostrove môžu navštíviť dve miesta. Na prvom sa dá plávať a potápať okolo známej skaly. Podmorský svet okolo ostrova je veľmi zaujímavý. Dá sa tam potápať napríklad s tučniakmi, morskými korytnačkami, žralokmi bielohrotými a rôznymi inými tropickými rybami. Druhým je záliv, ktorý je taktiež úžasným miestom na plávanie. Takzvané „zálivy dvojičky“ sú oddelené len úzkym pásom zeme.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Isla Bartolomé (Galápagos) na španielskej Wikipédii.