Bergkirchweih

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Vchod do pivnice Entla's počas Bergkirchweih

Bergkirchweih, známy ako der Berg alebo fransky Berch, je ľudová slávnosť v stredofranskom meste Erlangen, ktorá sa každoročne koná k sviatku najsvätejšej trojice (Trinitatis), týžden pred Turícami.

Bergkirchweih začína vždy vo štvrtok pred turícami o 17tej hodine narazením suda s pivom primátorom mesta na tribúne nachádzajúcou sa každoročne pred inou pivnou pivnicou, čím sa spraví tzv. skúška piva (nem. Bierprobe). Sviatok končí po dvanástich dňoch v pondelok večer tradičným pochovávaním sudu pred pivnicou, pred ktorou sa bude na budúci rok opäť otvárať slávnosť.

Posedenie na úpätí kopca Berg mimo sezóny

Asi kilometrový areál týchto hodov sa tiahne úpätím kopca Burgberg na severnej hranici mesta Erlangen neďaleko centra. Príjemné posedenie pod lipovými, gaštanovými a dubovými stromami pre 11.000 návštevníkov (počas celého roka) patrí k najväčším pivným záhradám (nem. Biergarten) v Európe.

Bergkirchweih existuje už od roku 1755. Dnes platí tento sviatok v meste Erlangen ako piate ročné obdobie. Nie len stretávky ľudí z okolia ale aj veľký záujem turistov prispievajú k tomu, že každý rok sa počet návštevníkov počas dvanástich dní šplhá k jednému miliónu, čo je asi desaťnásobok obyvateľstva mesta Erlangen. Po Oktoberfeste v Mníchove a Gäubodenfest v meste Straubing je Bergkirchweih tretím najnavštevovanejším ľudovým festivalom v Bavorsku.

Pivnica Helbig

O 23tej hodine končí výčap a následne sa prúd ľudí premiestni do centra mesta, kde sa na diskotékach a v baroch oslavuje až do skorého rána.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Meno Bergkirchweih pochádza zo začiatkov tohto sviatku keď sa nazýval hody (nem. Kirchweih) na úpätí kopca Berg. Táto oslava patrí patroniátu kostola najsvätejšej trojice v mestskej časti Altstadt(nem. Altstädter Dreifaltigkeitskirche).

21. April 1755 sa rozhodla mestská rada zrealizovať tzv. Pfingstmarkt (trh na Turíce), ktorý sa dovtedy konal výlučne v časti Altstadt, od utorka počas troch dní pri Altstädter Schießhaus, kde strelci v tom istom čase mali vlastný strelecký memoriál (nem. Vogelschießen). K celým hodom sa pripojili taktiež vtedajšie pivné pivnice nachádzajúce sa v kopci Berg, kde sa podávalo chladné pivo. V týchto pivniciach sa skladoval tento zlatistý mok až do skorého 20. storočia, kde zrelo vo vyvážených teplotných podmienkach počas celého roka. Niektoré pivnice siahajú až do 500 metrov pod kopec, kde sa kedysi skladoval ľad na chladenie piva. Poniektoré podzemné chodby sú dnes však už zavalené a už sa viac nevyžívajú ako sklady.

V roku 2005 sa slávilo 250 ročné jubileum tohto ľudového sviatku.

Kuriozity[upraviť | upraviť zdroj]

Ešte donedávna bolo počas Bergkirchweih (Berg-Zeit) na univerzite v meste Erlangen týždňové rektorské voľno (Bergferien), lebo s opitými študentmi nebol možný výučbový proces. Tieto prázdniny boli zrušené v roku 1999. Odvtedy zvykne na tejto univerzite väčšina katedier ako aj množstvo obchodov v meste počas Bergkirchweih v utorok poobede zatvoriť a navštíviť spoločne so študentmi tento sviatok piva.

Meniace sa motívy hlinených pivových pohárov sa stali uz za krátky čas objektmi záujmu zberateľov.[1].

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • Renate Wünschmann: Die Bergkirchweih im Taschenformat. Über 100 Jahre Ansichtskarten als Andenken an die 5. Erlanger Jahreszeit, in: Erlanger Bausteine zur fränkischen Heimatforschung, Bd.50, Erlangen 2004, S. 97-206
  • Andreas Jakob: Die Erlanger Bergkirchweih – Deutschlands ältestes und schönstes Bierfest, Verlag W. Tümmels, Nürnberg 2005
  • Ralf Birke & Klaus Karl-Kraus: Der Berg – Das Phänomen Erlanger Bergkirchweih, Edition Spielbein im Verlag Birke, Erlangen 2005

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Motívy pivných pohárov z pivnice Entlas Keller

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]