Bezhviezdna tma

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Bezhviezdna tma (angl.. Full dark, no stars) je zbierka noviel, ktorú napísal Stephen King v roku 2010. Ide o zbierku štyroch noviel s prvkami hororu - 1922, Veľký šofér, Férové predĺženie a Dobré manželstvo.

1922[upraviť | upraviť zdroj]

Prvá novela je príbehom o farmárovi žijúcom v Nebraske, ktorého svet v roku 1922 stojí na pokraji zatiaľ netušenej krízy. Wilfred Loland James sa rozhodne brutálne zavraždiť svoju manželku Arlette a presvedčí ich 14-ročného syna Henryho, aby mu v tom pomohol. Vražda Arlette a likvidácia jej tela je však len začiatkom. Následky sú obrovské nie len pre Jamesa, Henryho, ale aj susedov. Príbeh bol inšpirovaný knihou Cesta smrti do Wisconsinu (angl. Wisconsin Death Trip) od Michaala Lesyho s fotografiami z malého mesta Black River Falls vo Wisconsine.

Veľký šofér[upraviť | upraviť zdroj]

Hlavnou postavou druhého príbehu je nenápadná spisovateľka Tess, autorka sérií o Štrikovacom krúžku vo Willow Grove, ktorej knihy prinášajú slušné, ale nie prehnane luxusné živobytie. Tess bola pozvaná na besedu do knižného klubu v malom meste Chicopee. Na ceste späť však bola brutálne znásilnená a takmer zavraždená "veľkým šoférom". Podarilo sa jej však prežiť a v Tess sa prebudil doteraz netušený cudzinec, ktorý túži po odplate.

Férové predĺženie[upraviť | upraviť zdroj]

Tretia novela pojednáva o mužovi menom Dave Streeter, ktorého život má onedlho ukončiť nevyliečiteľná rakovina. Stretne však mysteriózneho pána Elvida, ktorý mu ponúkne predĺženie života o 15 rokov. Streeter je odrazu zdravý, šťastný a úspešný. Ale táto ponuka mala aj svoju cenu.

Dobré manželstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Posledná novela hovorí o manželoch Darcy a Bobovi Andersonovcov, ktorých manželstvo je aj po dvadsiatich siedmich rokoch postavené na lži. Darcy a Bob majú dobré manželstvo, až do dňa, kedy Darcy v garáži nechtiac zakopne o krabicu, kde nájde krutú pravdu o svojom manželovi.