Branovský potok

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Branovský potok alebo Klokočov je potok v Podunajskej pahorkatine, na území okresu Nové Zámky.[1] Je to ľavostranný prítok Starej Žitavy, meria 13,5 km a je tokom V. rádu.

Prameň[upraviť | upraviť zdroj]

Preteká Hronskou pahorkatinou, pramení v časti Bešianska pahorkatina[2], juhovýchodne od obce Veľké Lovce pod kótou 190,2 m n. m. v nadmorskej výške cca 162 m n. m. V obdobiach s dostatkom zrážok tečie od samoty Mariánska Čeľaď (cca 210 m n. m.) tri km severnejšie.

Opis toku[upraviť | upraviť zdroj]

Najprv tečie severojužným smerom, sprava priberá krátky prítok (154,0 m n. m.) z oblasti Godova, zľava občasný Hastrgáň a preteká obcou Čechy. Za obcou napája rovnomennú vodnú nádrž, stáča sa viac juhojuhozápadným smerom a tečie cez obec Semerovo. Oblúkom sa stáča na severozápad, za obcou napája rovnomennú vodnú nádrž a mení smer toku na západojuhozápad. Z pravej strany priberá významný Lovčiansky potok (126,4 m n. m.), preteká obcou Branovo a koryto sa vlní. Severne od obce Dvory nad Žitavou ústi v nadmorskej výške 112,6 m n. m. do Starej Žitavy.[3]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Názvy vodných tokov [online]. Bratislava: Úrad geodézie, kartografie a katastra SR, [cit. 2023-10-06]. Dostupné online.
  2. KOČICKÝ, Dušan; IVANIČ, Boris. Geomorfologické členenie Slovenska [online]. Bratislava: Štátny geologický ústav Dionýza Štúra, 2011, [cit. 2023-10-06]. Dostupné online.
  3. Mapový portál HIKING.SK [online]. Denník N, [cit. 2023-10-06]. Dostupné online.