Preskočiť na obsah

Brfxxccxxmnpcccclllmmnprxvclmnckssqlbb11116

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Brfxxccxxmnpcccclllmmnprxvclmnckssqlbb11116 (vyslov: „Albin“) bolo meno, ktoré sa údajne pokúsili dať rodičia švédskemu dieťaťu v máji roku 1996.

Rodičia (Elizabeth Hallinová a nemenovaný otec) sa rozhodli nezaregistrovať oficiálne meno svojho dieťaťa (nar. 1991) ako protest proti špecifickým švédskym zákonom o pomenovávaní detí. Rodičia si môžu vybrať z asi 1 000 mien; ak nenájdu žiadne, ktoré by sa im páčilo, musia žiadať o povolenie súd. Aj keď tento zákon bol v roku 2000 trocha uvoľnený, stále je výber mien zväzujúci.

Halmstadský súd (na juhu Švédska) rodičom udelil pokutu vo výške 5 000 švédskych korún, pretože nesplnili povinnosť zaregistrovať meno dieťaťa do jeho piatych narodenín. Ako reakciu na súdne rozhodnutie sa rodičia rozhodli pre registráciu mena, ktoré sa skladalo z 43 znakoch vrátane 5 čísiel a tvrdili, že ide o „významný a expresionistický vývoj, ktorý považujeme za umelecký výtvor“. Podľa rodičov malo sa meno chápať v zmysle patafyziky. Súdny dvor však toto meno odmietol a trval na pokute. Rodičia sa preto pokúsili zmeniť pravopis mena na „A“ (čo sa takisto malo vyslovovať ako „Albin“), ale súd znovu žiadosť zamietol.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]