Broadcasting House

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Priečelie BBC Broadcasting House.

Broadcasting House je hlavným londýnskym sídlom britskej vysielacej spoločnosti BBC. Budova sa nachádza na Portland Place v štvrti Marylebone, v mestskom obvode City of Westminster. Z budovy vysielajú BBC Radio 2, 3, 4, 6 Music a BBC 7.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Autorom budovy je architekt G. Val Myer v spolupráci s interným stavebným inžinierom BBC M. T. Tusdberym. Broadcasting House bol slávnostne otvorený 14. mája 1932. Interiéry budovy v štýle art deco navrhol austrálsky architekt írskeho pôvodu Raymond McGrath. Vstup do budovy zdobia sochy od sochára Erica Gilla zobrazujúce postavy z divadelnej hry Williama Shakespera BúrkaProspera a Ariela.

V súčasnosti je budova pamiatkovo chránená (Grade II Listed Building).

Budúcnosť[upraviť | upraviť zdroj]

V súčasnosti prebieha v Broadcasting House rekonštrukcia, ktorá by mala byť ukončená v roku 2011. Rekonštrukcia budovy je súčasťou ďalšej reorganizácie BBC. Broadcasting House by sa mal stať novým sídlom rozhlasového a televízneho vysielania BBC News, ktoré sídli v BBC Television Centre v Shepherd's Bush, všetkých kanálov národného rádia BBC Radio a cudzojazyčného vysielania BBC World Service, ktoré zatiaľ sídli v Bush House.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Súradnice: 51°31′06″S 0°08′37″Z / 51,51841°S 0,14369°Z / 51.51841; -0.14369