CAC

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

CAC (Certificat d´Aptitude au Championat alebo po slovensky Čakateľstvo na šampionát krásy) je titul udeľovaný psom na výstavách krásy. Ide o čakateľstvo na malý, tzv. národný šampionát.

CAC sa udeľuje víťazovi triedy (napr. víťazovi triedy otvorenej) a to u tried: stredná, otvorená, pracovná, šampiónov. V triede mladých sa udeľuje odlišný titul: CAJC. Podmienka na udelenie titulu CAC je, aby pes bol na danej výstave hodnotený známkou Výborný (V). Samotné víťazstvo triedy a hodnotenie V však nezakladá psovi nárok na titul CAC – tento titul musí udeliť rozhodca. Vo výnimočných prípadoch sa môže rozhodca rozhodnúť, že titul CAC víťazovi triedy neudelí. Udeje sa tak napríklad v takom prípade, ak pes podľa názoru rozhodcu napriek víťazstvu v triede nespĺňa požiadavky na šampióna krásy.

Tituly CAC sa môžu zadávať len na výstavách všetkých plemien s celoštátnou pôsobnosťou (celoštátne, národné, medzinárodné), prípadne na špeciálnych a klubových výstavách s celoštátnou pôsobnosťou.

Držiteľ titulu CAC postupuje na výstave do boja o udelenie titulu CACIB alebo BOB (podľa typu výstavy).

Počet získaných titulov CAC rozhoduje o udelení titulu Národný šampión krásy. Každý štát má vlastné pravidlá na udelenie titulu Národný šampión krásy, ale pravidlá sú obvykle dosť podobné. Musia sa vo všeobecnosti pridŕžať rámca, ktorý stanovuje FCI.

Pravidlá na udelenie titulu Šampión krásy Slovenska:

  • Ak pes/suka získal 4x CAC na šampionátových výstavách usporiadaných pod záštitou Slovenskej kynologickej jednoty (SKJ).
  • Potrebné CAC boli získané najmenej v dvoch výstavných sezónach.
  • CAC boli udelené aspoň dvoma rôznymi rozhodcami.
  • Jeden CAC zo štyroch potrebných bol získaný na medzinárodnej výstave s udeľovaním CACIB, ďalšie na národnej alebo špeciálnej výstave usporiadanej pod záštitou Slovenskej kynologickej jednoty.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]