Canadian Pacific Railway

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Canadian Pacific Railway
CanadianPacificRailwayNetworkMap.png
Železničná sieť Canadian Pacific Railway
Pôsobisko Kanada Kanada
USA USA
Rok založenia 1881
Rozchod koľajníc 1 435 mm
Dĺžka trate 22 400 km
Sídlo Kanada Calgary, Alberta

Canadian Pacific Railway (skrátene CPR), známa medzi rokmi 19681996 aj ako CP Rail je kanadskou železnicou prvej triedy, ktorú spravuje spoločnosť Canadian Pacific Railway Limited. Jej sieť koľají sa tiahne od Vancouveru až do Montrealu a jej vlaky jazdia aj do veľkých miest v Spojených štátoch, do Chicaga, Minneapolisu a New Yorku. CPR má svoje sídlo v kanadskej provincii Alberta, v meste Calgary.

Železnica bola postavená v rokoch 18811885 a spojila východnú Kanadu s Britskou Kolumbiou, čím sa splnil prísľub, ktorý dala federálna vláda Britskej Kolumbii keď sa pripojila ku kanadskej konfederácii v roku 1871. Bola to prvá kanadská transkontinentálna železnica. Aj keď v súčasnosti prepravuje najmä tovar, v minulosti bola po celé desaťročia jediným dopravným prostriedkom, ktorý umožňoval prepravu cestujúcich na dlhé vzdialenosti. Bola prostriedkom, ktorý umožnil kolonizáciu a ekonomický rozvoj západnej Kanady. Jej primárna preprava cestujúcich bola ukončená v roku 1986 po tom, čo CPR prevzala spoločnosť Via Rail Canada v roku 1978. Za logo Kanadskej pacifickej železnice bol zvolený bobor, lebo je jedným z národných symbolov Kanady a reprezentuje pracovitý a usilovný charakter spoločnosti. Spoločnosť sa za svojich 120 rokov existencie stala ikonou kanadského nacionalizmu a objektom chvály a aj odmietania zo strany verejnosti.

V prieskume verejnej mienky, uskutočnenom v roku 2004 bolo založenie Canadian Pacific Railway označené ako druhá najdôležitejšia udalosť, ktorá viedla ku vzniku Kanady ako štátu.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]