Capability management

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Capability management (v preklade: manažment schopnosti, potenciálny manažment), je manažment, ktorého úlohou je vyvážiť ekonomickú situáciu a postavenie podniku na trhu v zmysle pružného reagovania na súčasné operatívne požiadavky použitím súčasnej i budúcej kapacity, resp. vybavenia, pričom prioritnou snahou je dospieť k určitým strategickým cieľom spoločnosti, neodmysliteľne tiež s využitím schopností, nadania a talentu manažérov a celej personálnej sféry firmy. Zavádza inovácie a napomáha pri rozhodovaní a modelovaní podnikovej stratégie. Prioritne tento manažment je zodpovedný za budovanie a rozvíjanie kapacity za cieľom rozvoja a dosahovania požadovaných výsledkov.

Tento manažment je zameraný na vybudovanie a ďalšie rozvíjanie ľudského potenciálu. Využíva sa najmä na rýchle a bezpečné dodávanie projektov, návrhov a plánov kompetentným osobám. Docielia sa tak neobvyklé a pozoruhodné výsledky.

Nadanie (angl. capability), schopnosť manažéra. Existuje mnoho definícií nadania. Bežne sa nadanie chápe ako súbor vlastností a schopností, ktoré manažérovi umožňujú podávať výnimočné výkony v niektorej oblasti činnosti.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]