Cardistry

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Náročnejší two-handed flourish

Cardistry je druh akčného umenia, pri ktorom umelec predstavuje svoje zručnosti s kartami a ich trikmi – flourishmi. Názov pochádza z angličtiny, spojením slov „card“ (karta) a „artisrty“ (umenie, majstrovstvo). Najmä v anglicky hovoriacich krajinách sa umelec nazýva „cardist“, no v našich končinách sa usadilo skôr pomenovanie „flourisher“.[chýba zdroj]

Niekedy je cardistry zamieňané s kartovou mágiou, no v skutočnosti sú to dva rozličné druhy umenia. Zatiaľ čo pri kúzlení s kartami sa kúzelník snaží spolupracovať s obecenstvom a vytvára ilúzie, flourisher kladie dôraz na interpretáciu a prípadný divák mal viac umelecký zážitok, než by mal byť oklamaný. Napriek týmto dvom rozličným zameraniam sa cardistry a kartová mágia zvyknú prepájať, aby tak predstavenie bolo pre obecenstvo ešte viac impresívnejšie a zaujímavejšie.

Terminológia[upraviť | upraviť zdroj]

Keďže cardistry sa rozvíjalo hlavne v anglicky hovoriacich krajinách a je fakt, že angličtina dnes patrí medzi svetové jazyky, jeho terminológia prebrala množstvo výrazov z tohto jazyka. Ano, triky môžu byť prekladané, no potom sa môže stať, že dôjde k miernemu nedorozumeniu. Hlavne ak sa preložia doslovne.

V slovníku flourisherov sa teda nachádza veľké množstvo cudzích, prebratých slov. V prvom rade „flourish“, čo znamená konkrétny trik alebo séria jednotlivých trikov. Tieto jednotlivé triky sú napríklad „shuffle“ – miešanie, „cut“ – predelenie balíčku, „fan“ – vejár, „spread“ – rozprestretie kariet, „spring“ – plynulé rýchle púšťanie kariet.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Napriek tomu, že cardistry je pomerne mladé umenie, v dnešnej dobe sa rozvíja relatívne rýchlo a taktiež sa tak rozširuje aj povedomie o ňom. Dá sa povedať, že najväčší boom zažilo na prelome 20. a 21. storočia. Vtedy sa z jednoduchých flourishov v oblasti mikromágie stávali čoraz náročnejšie, originálnejšie a obdivuhodnejšie kreácie.

Korene cardistry[upraviť | upraviť zdroj]

Umenie s kartami začalo naberať na popularite už v 19. storočí [1]. Tu sa prvýkrát objavujú flourishe ako Charlier Cut, Riffle Shuffle, či Thumb Fan a kúzelníci kladú dôraz aj na demonštráciu svojej šikovnosti s kartami [2]. Flourishe, narozdiel od kúzelníckych trikov, vyzerajú zväčša náročnejšie na predvádzanie, čím sú pre obecenstvo vizuálne zaujímavejšie a atraktívnejšie [2][3] – najmä v minulosti, keď to bola úplná novinka.

Five Faces of Sibil[upraviť | upraviť zdroj]

Flourish "Five faces of Sybil" predvedený Davidom Blanchom

Flourish, ktorý v pokroku cardistry zohral veľkú úlohu.

Karty[upraviť | upraviť zdroj]

Bicycle – pikové eso, jemne vidno špeciálny povrch kariet – air-cushion finish

Pokiaľ chceme v akomkoľvek umení zlepšiť kvalitu jeho interpretácie, kvalita by mala byť zvýšená aj v rekvizitách. Pri cardistry sa, samozrejme, kladie ohľad na karty. V bežnej praxi sa využívajú najmä karty pokrové, no dnes sú už aj značky, ktorých karty sú určené výhradne len pre cardistry. Takže namiesto znakov a čísel na rube karty je len mierne zmenený dizajn ako na líci.

čo sa týka ohľadom kvality kariet, karty na cardistry sú iné, než bežne používané karty. Tieto majú špeciálne upravený povrch – miniatúrne zárezy, či jamky. Dôvod je ten, že pri flourishoch je potrebné, aby sa karty po sebe relatívne ľahko kĺzali a tak sa na seba nelepili. V cardistry sa pre tento povrch používa výraz air-cushion finish. Ako už z názvu vyplýva, nerovnosti na takto upravenom povrchu umožňujú, aby medzi kartami bola tenučká vrstva vzduchu a karty sa po sebe dobre kĺzali. Okrem air-cushion finishu je používaný aj linoid finish, ktorý ešte lepšie pomáha proti lepeniu sa kariet na seba.

Karty sú vyrábané buď ako papierové alebo plastové. Oba materiály majú svoje výhody i nevýhody. K tým najhlavnejší patrí, že papierové sú ohybnejšie, no plastové vydržia dlhšie.

Zaujímavé karty[upraviť | upraviť zdroj]

Možno by sa mohlo zdať, že vo svete kariet už nikto nič zaujímavé okrem dizajnu nespraví. No nájdu sa aj výnimky, karty, ktoré sú niečím výnimočné a líšia sa od ostatných. Takéto balíčky bývajú len limitované, a tak časom naberajú ešte väčšiu hodnotu.

Uznávané značky kariet[upraviť | upraviť zdroj]

Stretnutia flourisherov[upraviť | upraviť zdroj]

Spoločné záujmy spájajú ľudí, čím si tak lepšie rozumejú. A cardistry v tomto pravidle nie je žiadnou výnimkou. Flourisheri sa ako ľudia radi spoznávajú a stretávajú, a ako umelci radi inšpirujú a inšpirujú druhých. Konajú sa tak rôzne meetingy od najmenších jamov, kedy sa stretne hŕstka miestnych flourisherov, po veľké konferencie, kde návštevníci pochádzajú z rôznych kútov sveta.

Cardistry-Con[upraviť | upraviť zdroj]

Cardistry-Con (CC) je najväčší a najznámejší event flourisherov.

Svetovo známi flourisheri[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Press 2014, s. 3, 4.
  2. a b Art of Cardistry with Dan and Dave [online]. Lincoln Motor Company, 14. október 2014, [cit. 2016-01-14]. Dostupné online.
  3. Tarr & Ross 1976, s. 59, 89.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • CESTKOWSKI, Jerry. The Encyclopaedia of Playing Card flourishes. [s.l.] : Printmeister Press, 2002. Dostupné online. S. 19–20.
  • ERDNASE, S.W.. The Expert at the Card Table: The Classic Treatise on Card Manipulation. New York : Dover Publications, Courier Corporation, 1995. ISBN 978-0486285979.
  • PRESS, Symonds. Simple but Mystifying Magic Tricks with Cards, Matches, Money and Glasses. Redditch, UK : Read Books, Ltd., 2014. ISBN 978-1473395190.
  • TARR, William; ROSS, Barry. Now You See It, Now You Don't! Lessons in Sleight of Hand. New York : Vintage Books, 1976. ISBN 0-394-72202-7.
  • WILSON, Mark; GIBSON, Walter B.. Mark Wilson's Complete Course In Magic. Philadelphia, Pennsylvania : Running Press, Courage Books, 1988. ISBN 0-89471-623-9.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]