Preskočiť na obsah

Carltheater

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Carl Theater)
Divadlo Carltheater okolo roku 1850

Divadlo Carltheater (do roku 1847 Leopoldstädter Theater) bolo divadlo, ktoré sa nachádzalo v 2. viedenskom obvode v ulici Praterstraße 31.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Toto divadlo dal postaviť Karl von Marinelli a otvorené bolo v roku 1781 pod názvom Leopoldstädter Theater. Zameriavalo sa na prózy a hudobné diela. V roku 1838 budovu kúpil Carl Carl (pôvodom z Krakova), ktorý v tom čase viedol aj konkurenčné divadlo Theater an der Wien.

Pôvodné divadlo Leopoldstädter Theater bolo prebudované a znovu otvorené 10. decembra 1847 pod novým názvom Carltheater. Johann Nepomuk Nestroy viedol divadlo Carl Theater v rokoch 1854 – 1860. Počas toho obdobia priniesol do Viedne nový žáner Offenbachove operety. Prvé diela boli vlastne ukradnuté, keďže ochrana autorských práv v tom čase v podstate nefungovala a už vôbec nie na medzinárodnej úrovni.

Nové Offenbachove diela mali vo Viedni úspech, čo viedlo Franza von Suppé k tomu, aby žáner prevzal a prispôsobil viedenskému publiku. Svetové premiéry významných Suppého operiet Krásna Galatea, Fatinitza aj Boccaccio sa konali v divadle Carltheater. Aj ďalšom období sa v divadle Carltheater konali viaceré svetové operetné premiéry ako napríklad Johann Strauss ml. – Viedenská krv, Franz Lehár – Drotár alebo Cigánska láska, Oscar Straus – Ein Waltzertraum a iné. Hlavným centrom operety sa ale postupne stalo Theater an der Wien.

V roku 1929 bolo divadlo Carltheater zavreté kvôli finančným ťažkostiam. Budova divadla bola v roku 1944 silne poškodená bombardovaním a preto ju v roku 1951 úplne odstránili. Dnes sa na mieste pôvodného divadla nachádza moderná administratívna budova.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Carltheater