Preskočiť na obsah

Cerkov Ochrany Presvätej Bohorodičky (Nižný Komárnik)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 00:53, 16. september 2013, ktorú vytvorila Lalina (diskusia | príspevky) (→‎Externe odkazy: kategórie)
Cerkov Ochrany Presvätej Bohorodičky v Nižnom Komárniku

Cerkov Ochrany Presvätej Bohorodičky je gréckokatolícky chrám v Nižnom Komárniku. Od roku 1968 je národnou kultúrnou pamiatkou.

Drevený gréckokatolícky chrám Ochrany Presvätej Bohorodičky bol postavený v roku 1938 neďaleko starého, poškodeného v prvej svetovej vojne. Starý chrám už teraz neexistuje. Aj keď je z 20. storočia bola zaradená do súboru 27 národných pamiatok a má niekoľko výnimočnosti hodných návštevy. Na území Slovenska jediná bojkovského typu, jediná v exteriéri takmer dokonalá drevená zrubová kupola - realizovaná vízia už v 5. stor. postavených carihradských murovaných cerkvi. Tento drevený rusínsky gréckokatolícky chrám postavili domáci rusínski majstri za pomoci ostatných dedinčanov a projektu dobrodinca. Projektoval ho ukrajinský architekt a kunsthistorik Ing. Volodymyr Sičynskyj (1894-1962). Tento architekt je aj autorom chrámu Zoslania Svätého Ducha v Michalovciach. Terajší drevený chrám v Nižnom Komárniku je hádam jediná drevená sakrálna stavba na Slovensku, ktorú pomáhal realizovať profesionálny architekt. Na rozdiel od spomínaného starého chrámu lemkovského typu, tento chrám je už bojkovského typu, v ktorom trojdielnosť nie je zvýraznená vežami rôznej výšky (u lemkovského typu je najvyššia veža nad babincom, niekedy akoby oddelená od ostatnej konštrukcie stavby a najnižšia veža je nad hlavným oltárom). Bojkovský typ dreveného chrámu zvýrazňuje pokrytie chrámovej lode (nava). Chrám stojí na kamennej podmurovke. Na kupolách sú ihlanovité vežičky. Pred vchodom je tympanonom zakončený portikus s krížom a vyrezávanými stĺpmi. Je to ľudové pretvorenie klasicistického štýlu. Vnútorné zariadenie je z čias stavby chrámu. Na južnej strane oltárnej časti je malá sakristia s osobitným vchodom. Aktívnu estetickú rolu tu majú farby (bledožltá, svetlomodrá, tmavočervená). Na výraze pridávajú aj dvojité okná a členitosť tvarov konštrukcie. Architektonickou dominantou lode je šírka oltárneho priestoru a babinca, ako aj najvyššia centrálna vežička. Všetky vežičky sú zakončené železnými kovanými krížmi. Sú pokryté plechom a až ďalšie časti šindľami. Vnútorná výzdoba je z obdobia vzniku chrámu. Ikonostas bol privezený pravdepodobne zo Zemplína, zrejme z Trebišova. Pochádza (podľa V. Grešlíka) asi z ikonopiseckej dielne rodiny Bohdanských z poľských Jasiel. Chrám v Nižnom Komárniku počas krutých frontových bojov v obci v jeseni 1944 akoby zázrakom zostal nie príliš poškodený. Opravili ho v roku 1946 a ďalšie veľké opravy boli v polovici šesťdesiatych rokov. V polovici 90. rokov bol čiastočne reštaurovaný apoštolský rad na ikonostase (J. Leško zo Svidníka). Zásluhou tamojšieho správcu farnosti (Mgr.J.Popovca), a s pomocou ktitorov (novodobých patrónov), rodákov, veriacich v r. 2004 a 2005 prevedená rekonštrukcia a reštauračné práce na ikonostase.

Literatúra

  • Drevené gréckokatolícke chrámy na východnom Slovensku. Svidník a okolie. Prešov : PETRA n.o., 2007, s. 94-105: "NIŽNÝ KOMÁRNIK, Gréckokatolícky chrám Ochrany Presvätej Bohorodičky z roku 1938, NKP". ISBN 978-80-8099-010-7.
  • Ivan Pop: "Dejiny Podkarpatskej Rusi v datech. Nakladatelství LIBRI, Praha 2005

Iné projekty

Externe odkazy

Súradnice: 49° 22′ 30″ s.š., 21° 41′ 54″ v.d.