Cestný beh

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
U.S.Air Force maratón

Cestný beh je druh behu na pevnom povrchu, väčšinou známej cestnej komunikácii (na rozdiel od traťových a cezpoľných behov). Tie majú zvyčajne dĺžku 5 a viac kilometrov (polmaratón, maratón) a súťaží na nich veľké množstvo bežcov, ale aj vozíčkarov alebo korčuliarov. Cestné behy behy sú súčasťou cestných podujatí, známych ako cestné preteky.

Cestné behy ponúkajú neobmedzené možností, čo sa týka povrchov, jednotlivých tratí a v neposlednom rade aj vzdialenosti a zapojenia rôznych skupín.

Telesná kondícia a schopnosť tela dobre využiť kyslík je dôležitá pri prekonávaní veľkých vzdialeností. Kondícia je schopnosť tela udržiavať určitú výkonnosť, kedy nie je dostatočné množstvo kyslíku pre svaly. Je dôležitá tak pri prekonávaní kopcov ako aj pri záverečnom šprinte.

Nárazy pri behu na cestách sú pre nohy viac zaťažujúce. Je vhodné vystriedať po čase tento tvrdý povrch za spevnenú lesnú cestu či trávu, čo pomôže kolenám aj spodnej časti chrbta. Pomáha to kompenzovať stres vzniknutý tvrdým povrchom. Prináša to tiež zmenšenie napätia Achilovej šlachy.