Chačapuri

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Chačapuri z Adžarska
Chačapuri v Gruzínsku

Chačapuri (gruz. ხაჭაპური Prehrať vypočuť) je jedlo pozostávajúce zo syra zapečeného v ceste či bielom chlebe, ktoré sa konzumuje ako olovrant.[1] Je to špecialita gruzínskej kuchyne. V rámci regiónov existujú rôzne varianty, ktoré sa pripravujú z rázovitých regionálnych surovín, ako napríklad Ačaruli chačapuri z Adžarska so syrom sulguni a vajíčkami vo forme volského oka. Ďalšie regionálne varianty majú menné prídavky vzťahujúce sa k danému regiónu ako napr. Megruli chačapuri z Mingrelie alebo Svanuri chačapuri zo Svaneti a pod.

Samotný chlieb či chlebové cesto sa pripravuje z kysnutého cesta. Po vykysnutí sa cesto rozvaľká a naplní syrom, vajíčkami, kyslou smotanou, cesnakom a podľa rôznych variantov aj ďalšími surovinami. Naplnené cesto sa následne upečie v zakrytom rozpálenom pekáči a potom potrie maslom.

V dedinskom prostredí Gruzínska sa chačapuri podáva už od raňajok. V mestách sa ponúka v stánkoch, malých obchodíkoch, bistrách a reštauráciách ako fast food.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. GOLDSTEIN, Darra. The Georgian feast: the vibrant culture and savory food of the Republic of Georgia. 1999 : University of California Press. Dostupné online. ISBN 0-520-21929-5. S. 136–139.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Chačapuri