Chimichanga

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Chimichanga alebo chivichanga je vysmážané burrito pôvodom zo severného Mexika (Sinaloa v Sonora). Neskôr sa stala obľúbenou aj v Spojených štátoch pozdĺž hranice s Mexikom, najmä v štáte Arizona. Chimichanga sa robí z tortilly, ktorá sa zloží do obdĺžnikového balíčka. Ten sa naplní rôznymi prísadami, najčastejšie je to fazuľa, ryža, syr a kúsky mäsa. Tortilla sa následne vysmaží. Zvyčajne sa podáva bez omáčky, ako príloha však môže byť salsa, guacamole, kyslá smotana alebo syr.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Podľa legendy nechala čašníčka v mexickej reštaurácii zvyšok burrita na pulte. Flin, majiteľka a kuchárka, ho nešťastnou náhodou hodila do fritézy. Chcela povedať "¡Ay, chingado!" (španielska nadávka), nakoľko však v reštaurácii boli aj jej malé netere a synovci, povedala namiesto toho "¡Ay, chi... michanga!". Keď ochutnala výsledok svojho omylu, zachutil jej natoľko, že sa rozhodla pomenovať ho podľa uvedeného výkriku a zaradila ho do menu.

O pôvode chimichangy sa vedú rôzne diskusie. Niektorí si myslia, že chimichanga pochádza z mexických reštaurácií v Tucsone. Navyše, reštaurácia Macayo's v meste Phoenix tvrdí, že jej zakladateľ, Woody Johnson, vymyslel chimichangu v päťdesiatych rokoch. Mnohé príbehy však odkazujú na reštauráciu El Charrito v meste Ciudad Juarez ako na prvú, ktorá v roku 1929 pridala chimichangu do svojho menu.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]