Chortycia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Satelitná snímka ostrova Chortycia

Chortycia (ukrajinsky Хортиця) je najväčší ostrov na rieke Dneper. Nachádza sa na južnej Ukrajine na území mesta Záporožie. Ostrov má pretiahnutý tvar (od severozápadu k juhovýchodu), je nad 12 km dlhý, stredná šírka je približne 2,5 km.

V 16. storočí vznikla na Chortycii opevnená tvrdza záporožských kozákov, ktorí odtiaľ spravovali Záporožskú Sič. Dnes tu pôsobí Múzeum záporožského kozáctva. V roku 2007 bola Chortycia zvolená jedným z sedem divov Ukrajiny.

Dejiny[upraviť | upraviť kód]

Pohanský chrám z obdobia neolitu (rekonštrukcia)

Byzantský imperátor Konštantín VII. Porfyrogennétos v diele «De administrando imperio» sa zmieňuje o "ostrove svätého Georia" nižšie dneprovských práhov. Podľa legendy v roku 972 na Chortycii bol zabitý knieža Sviatoslav Igorevič, keď sa vracal z výpravy na Konštantínopol.

Severná skalnatá časť Chortycie a DneproGES

Literatúra[upraviť | upraviť kód]

  • Jana Bürgers: «Mythos und Museum. Kosakenmythos und Nationsbildung in der postsowjetischen Ukraine am Beispiel des Kosakengeschichtsmuseums auf der Insel Chortycja.» In: Bianka Pietrow-Ennker (Hg.): Kultur in der Geschichte Russlands. Göttingen: Vandenhoeck & Ruprecht, 2006. ISBN 3-525-36293-5
  • Christian Ganzer: Sowjetisches Erbe und ukrainische Nation. Das Museum der Geschichte des Zaporoger Kosakentums auf der Insel Chortycja. Mit einem Vorwort von Frank Golczewski. Stuttgart: ibidem-Verlag, 2005 (Soviet and Post-Soviet Politics and Society, vol. 19). ISBN 3-89821-504-0

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Chortycia

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Súradnice: 47°49′S 35°6′V / 47,817°S 35,100°V / 47.817; 35.100